KOMUNIKAT PAŃSTWOWEGO POWIATOWEGO INSPEKTORA SANITARNEGO W PABIANICACH KIEROWANY DO WŁAŚCICIELI STUDNI INDYWIDUALNYCH W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA WODY
30.08.2024
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pabianicach informuje, iż w związku z intensywnymi opadami deszczu oraz możliwością wystąpienia podtopień studni indywidualnych zaopatrujących gospodarstwa domowe w wodę do spożycia należy przedsięwziąć działania mające na celu zmniejszenie ryzyka pogorszenia jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
W przypadku studni kopanej należy szczególną uwagę zwrócić na złącza elementów obudowy, które powinny być należycie uszczelnione od zewnątrz jak i wewnątrz studni. Cembrowina studni musi być czysta, wolna od mchów, porostów oraz plam zaciekowych.
Teren otaczający studnię kopaną w pasie o szerokości co najmniej 1 m, licząc od zewnętrznej obudowy studni, powinien być pokryty nawierzchnią utwardzoną, ze spadkiem 2% w kierunku zewnętrznym.
Część nadziemna studni kopanej, niewyposażonej w urządzenia pompowe, powinna mieć wysokość 0,9 m od poziomu terenu oraz zabezpieczona trwałym i nieprzepuszczalnym przykryciem, ochraniającym wnętrze studni i urządzenia do czerpania wody.
W przypadku części nadziemnej studni kopanej, wyposażonej w urządzenia pompowe wysokość powinna wynosić co najmniej 0,2 m od poziomu terenu. Przykrycie jej powinno być dopasowane do obudowy i wykonane z materiału nieprzepuszczalnego.
Przy ujęciu wód podziemnych za pomocą studni wierconej teren w promieniu co najmniej 1 m od wprowadzonej w grunt należy zabezpieczyć nawierzchnią utwardzoną ze spadkiem 2% w kierunku zewnętrznym a przejście rury studziennej przez nawierzchnię utwardzoną należy uszczelnić.
W przypadku wystąpienia sytuacji, w której doszło do podtopienia należy przystąpić do czyszczenia studni i odkażania wody.
Po wykonaniu czyszczenia i odkażania studni należy wykonać badanie bakteriologiczne w celu sprawdzenia jakości wody do spożycia.