W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Pracodawco – pamiętaj o radonie

05.02.2024

Pracodawco – przypominamy o radonie

radon w powietrzu zanieczyszczone powietrze nad blokami

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Polkowicach informuje, że w dniu 30.06.2020 r. zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie terenów, na których średnioroczne stężenie promieniotwórcze radonu w powietrzu wewnątrz pomieszczeń w znacznej liczbie budynków może przekraczać poziom odniesienia (Dz. U. z 2020 r., poz. 1139).

Powyższe rozporządzenie określa tereny, na których średnioroczne stężenie promieniotwórcze radonu w powietrzu wewnątrz pomieszczeń w znacznej liczbie budynków może przekraczać poziom odniesienia, o którym mowa w art. 23b ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe (Dz.U. z 2023r., poz. 1173 ze zm.) tj. 300 Bq/m3. W załączniku do ww. rozporządzenia dla województwa dolnośląskiego wskazano m.in. powiat polkowicki.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Polkowicach przypomina o konieczności realizacji obowiązku, o którym mowa w art. 23c ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe:

Kierownicy jednostek wykonujących działalność, w której występują miejsca pracy:

  1. zlokalizowane wewnątrz pomieszczeń na poziomie parteru lub piwnicy na terenach, na których średnioroczne stężenie promieniotwórcze radonu w powietrzu w znacznej liczbie budynków może przekroczyć 300 Bq/m3,
  2. pod ziemią,
  3. związane z uzdatnianiem wód podziemnych na terenach, na których średnioroczne stężenie promieniotwórcze radonu w powietrzu w znacznej liczbie budynków może przekroczyć 300 Bq/m3

zapewniają w tych miejscach pracy pomiar stężenia radonu lub stężenia energii potencjalnej alfa krótkożyciowych produktów rozpadu radonu.

Ponadto kierownicy jednostek, o których mowa powyżej:

  • zapewniają optymalizację narażenia pracowników wykonujących pracę w tych miejscach pracy oraz informują na bieżąco na piśmie takich pracowników o zwiększonym narażeniu na radon, wynikach pomiarów stężenia radonu lub stężenia energii potencjalnej alfa krótkożyciowych produktów rozpadu radonu w miejscu pracy, otrzymanych przez nich dawkach promieniowania oraz działaniach podejmowanych w celu ograniczenia narażenia na radon w miejscu pracy.
  • podejmują działania zapewniające ograniczenie narażenia pracowników na radon, w przypadku gdy wynik pomiaru wskazuje na możliwość przekroczenia poziomu 300 Bq/m3

Materiały edukacyjno – informacyjne w zakresie radonu są dostępne na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pod adresem Radon - Główny Inspektorat Sanitarny - Portal Gov.pl (www.gov.pl) oraz na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB pod linkiem: Radon: pochodzenie i wpływ na zdrowie – NIZP PZH - PIB.

Zachęcamy również do zapoznania się z kampanią „Poznaj radon” prowadzoną przez Państwową Agencję Atomistyki, która informuje o szkodliwości gromadzącego się w pomieszczeniach radonu, ale też metod i technik zabezpieczenia budynków przed przenikaniem tego gazu do pomieszczeń. Wszelkie informacje dotyczące kampanii znajdują się pod linkiem: Strona główna - Poznaj Radon - Portal Gov.pl (www.gov.pl).

{"register":{"columns":[]}}