W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczeństwo na placu zabaw

08.07.2024

Plac zabaw to miejsce radości i odpoczynku dla dzieci i ich opiekunów, jak również przestrzeń do eksperymentowania i rozwijania kreatywności. Powinien on być przyjazny, ale przede wszystkim bezpieczny dla użytkowników.

Bezpieczeństwo na placu zabaw

Stosownie do art. 3 pkt 4 lit. c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2024r. poz. 725 z późn. zm.), piaskownice należą do grupy obiektów małej architektury  służące  codziennej rekreacji.

W świetle przepisów Prawa budowlanego odpowiedzialność za utrzymywanie obiektów budowlanych, w tym obiektów małej architektury, w należytym stanie technicznym i estetycznym w sposób niedopuszczający do nadmiernego pogorszenia ich właściwości użytkowych i sprawności technicznej ponosi ich właściciel lub zarządca, który ma obowiązek poddawać powyższe obiekty kontroli okresowej.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. 2024 poz. 924), właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym.

Piaskownice

Piaskownice, jak wszystkie urządzenia zamontowane na placu zabaw, muszą spełniać wymagania przepisów ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz.U. 2021 poz. 222), implementującej dyrektywę 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 grudnia 2001 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (Dz. Urz. UE. L 2002 Nr 11, str. 4). Stosowane normy europejskie dla placów zabaw to: EN 1176 oraz EN 1177 (ich polskie wersje oznaczone są: PN-EN 1176 dla urządzeń na placach zabaw oraz PN-EN 1177 dla nawierzchni).

Zgodnie z przywołanymi normami właściciele publicznych placów zabaw powinni nabywać wyłącznie urządzenia zgodne z normą PN-EN 1176, których zgodność potwierdzona będzie certyfikatem lub deklaracją, a także zabezpieczać piaskownice przed zanieczyszczeniami poprzez ogrodzenie terenu oraz zasłanianie piaskownic na noc i w okresach ich nieużytkowania.   

Z wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że wymiana piasku w piaskownicy powinna odbywać się  co najmniej 2 razy w roku: przed oraz w trakcie sezonu, a także każdorazowo po stwierdzeniu obecności widocznych zanieczyszczeń w piaskownicach. Takie działania mają na celu zminimalizowanie zagrożenia dla zdrowia ludzi, szczególnie dzieci, z uwagi na ich słabo rozwinięty układ odpornościowy.  W przypadku bezpośredniego kontaktu z piaskiem zanieczyszczonym odchodami zwierząt mogą wystąpić dolegliwości zdrowotne takie jak: zatrucia i zakażenia pokarmowe, choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego, zakażenia skóry, choroby pasożytnicze – toksokaroza, toksoplazmoza.                                                          

W celu zabezpieczenia dziecka przed wymienionymi dolegliwościami  rodzice oraz wychowawcy przedszkolni powinni zwracać uwagę na to, aby dzieci nie wchodziły do piaskownicy z cukierkami i gumami do żucia, nie jadły podczas zabawy w piaskownicach, a po opuszczeniu piaskownicy dokładnie myły ręce i twarz.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}