W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpłatne szczepienia przeciw krztuścowi dla kobiet w ciąży

14.10.2024

Od 15 października 2024 r. kobiety w ciąży będą mogły bezpłatnie zaszczepić się w schemacie jednodawkowym przeciw krztuścowi w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). To szczepienie chroni kobietę zarówno w ciąży, jak i po porodzie oraz noworodka przed zachorowaniem i hospitalizacją w pierwszych miesiącach życia. Szczepionka przeciw krztuścowi zalecana jest wszystkim kobietom w 27–36 tygodniu ciąży, a w uzasadnionych przypadkach zagrożenia przedwczesnym porodem – po ukończeniu 20. tygodnia ciąży.

Od 15.10 kobiety w ciąży będą mogły bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi

CZYM JEST KRZTUSIEC?
Krztusiec jest ostrą, bakteryjną choroba zakaźna układu oddechowego wywoływana przez Bordetella pertussis tzw. pałeczki krztuśca. Przenosi się drogą kropelkową podczas kaszlu lub kichania. 

OBJAWY I POWIKŁANIA 
Zachorowanie na krztusiec u osób dorosłych czy nawet młodzieży nie daje tak poważnych objawów i powikłań, jak w grupie noworodków, czy małych dzieci. Krztusiec jest szczególnie niebezpieczny w pierwszych miesiącach życia, kiedy dziecko jest zbyt małe, aby je zaszczepić.
U noworodków i niemowląt choroba najczęściej ma ciężki przebieg i wymaga hospitalizacji w szpitalu. Ciężkie napady kaszlu, mogą powodować niedotlenienie, które objawia się czasowym sinieniem oraz wymiotami, które mogą prowadzić do odwodnienia. Poważnymi konsekwencjami może być wystąpienie poważnych powikłań jak zapalenie płuc, obrzęk mózgu, krwawienie wewnątrzczaszkowe, encefalopatia niedotlenieniowa, upośledzenie umysłowe, padaczka, a nawet zgon.

KRZTUSIEC - JAK ZAPOBIEC ZACHOROWANIU?
Najlepszym sposobem na uniknięcie zachorowania na krztusiec w wieku dorosłym, a tym samym zminimalizowanie ryzyka wystąpienia choroby u nowo narodzonego dziecka jest szczepienie. 

KRZTUSIEC A ODPORNIOSĆ PO SZCZEPIENNA
Krztusiec jest chorobą, na którą nie wytwarzamy długotrwałej odporności czy to po szczepieniu, czy nawet po przechorowaniu. Czas ochrony po zaszczepieniu dzieci szczepionką pełnokomórkową wynosi ok. 10-12 lat, a szczepionką bezkomórkową ok. 5 lat. Szczepienie przypominające zalecane jest w 19 roku życia oraz dla osób dorosłych co 10 lat.

SZCZEPIENIA ZALECANE 
Szczepienie przeciwko krztuścowi zalecane jest szczególnie:
1) personelowi medycznemu, w szczególności mającemu kontakt z noworodkami i niemowlętami;
2) osobom w podeszłym wieku;
3) kobietom planującym ciążę;
4) kobietom w ciąży po ukończeniu 27. do 36. tygodnia ciąży;
5) osobom z otoczenia noworodków i niemowląt do ukończenia 12. miesiąca życia.
 

Materiały

https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2024/02/4.-Kalendarz-szczepien-2023-Kobiet-w-ciazy.pdf
https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2024/08/Szczepienie-przeciw-krztuscowi-w-ciazy-scaled-1.jpg
https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/04/karmieniepiersia2.png
https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2023/09/krztusiec-ciaza-plakat.jpg

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}