Co to jest LEGIONELLA?
- Legionella jest bakterią, która żyje w zbiornikach wodnych, sieciach wodociągowych,
systemach klimatyzacji czy basenach; - Do zakażenia dochodzi drogą wziewną, bakterie nie przenoszą się z człowieka na człowieka ;
- PICIE SKAŻONEJ BAKTERIAMI WODY NIE PROWADZI DO ZAKAŻENIA.
- Zakażenie legionellą może doprowadzić do choroby legionistów -LEGIONELLOZY lub gorączki Pontiac ;
- W leczeniu choroby legionistów stosuje się terapię antybiotykami;
- Legionella żyje w zbiornikach wodnych, zarówno morskich, jak i śródlądowych (stawach, rzekach czy jeziorach), ponieważ do wzrostu bakterii potrzebna jest wysoka wilgotność oraz wysokie stężenie dwutlenku węgla.
- Mogą również przedostawać się do miejskich sieci wodociągowych, wież chłodniczych, basenów termalnych, domowej instalacji wodno-kanalizacyjnej, instalacji solarnych, instalacji przeciwpożarowych czy nawilżaczy powietrza.
- Bakterie legionella potrzebują do rozwoju sprzyjających warunków, w tym odpowiedniej temperatury (20-50 st. C). Najczęściej namnażają się w stojącej wodzie (np. w sieciach wodociągowych), gdzie pojawiają się zanieczyszczenia (kamień wapienny, rdza, glony), stanowiące dla legionelli pożywkę. Bakterie legionella mogą rozwijać się:
- w parkach przemysłowych,
- w centrach handlowych,
- w klubach sportowych,
- w obiektach rekreacyjnych,
- w restauracjach,
- w hotelach,
- na statkach wycieczkowych,
- na kempingach.
- Głównymi czynnikami ryzyka rozwoju legionelli są nieodpowiednio skonstruowane systemy wodne, a także niska temperatura wody lub brak odpowiedniej regulacji wody w odpływie.
- Do zakażenia bakteriami legionelli dochodzi przede wszystkim drogą wziewną poprzez wdychanie aerozoli (przebywając w kabinie prysznicowej, blisko fontanny miejskiej czy zraszacza).
- Im mniejsze są kropelki wody, tym bardziej zwiększa się szansa na przedostanie bakterii do dolnych dróg oddechowych.
- Okres inkubacji bakterii w przypadku legionellozowego zapalania płuc (choroby legionistów) wynosi 2-10 dni. W rzadkich przypadkach pierwsze objawy pojawiają się po 20 dniach.
- Objawy legionellozy : gorączka, kaszel, osłabienie, zmęczenie, bóle mięśni i stawów, nudności, wymioty, biegunka;
- Do głównych czynników ryzyka, które mogą odpowiadać za zakażenie legionellą, zalicza się:
- wiek powyżej 40 lat,
- choroby serca,
- cukrzycę,
- obniżoną odporność,
- alkoholizm,
- palenie papierosów,
- choroby płuc,
- choroby nerek,
- nowotwory,
- chłoniaki,
- choroby układu oddechowego,
- W grupie ryzyka znajdują się również osoby po przeszczepach oraz zabiegach chirurgicznych.
Jak zatem uniknąć zakażenia?
Legionella najlepiej się rozwija w wodzie o temperaturze pomiędzy 25 a 45 °C, gdy temperatura wody osiąga 55 °C- żyje około 20 minut, przy 60 °C - już tylko 2 minuty, a przy temperaturze około 70 °C – ginie. Dlatego należy utrzymać w punktach wypływu wody z kranu temperatury o wartości co najmniej 55°C.
W przypadku podgrzewaczy wody należy zapewnić i utrzymać w nim temperatury wody o wartości co najmniej 60°C. Podgrzewacz wody po dłuższym okresie nieużytkowania powinien być opróżniony z wody i poddany zabiegom czyszczenia.
Wskazane jest systematyczne płukanie wewnętrznych systemów wodociągowych wody ciepłej, tak długo aż woda wypływająca z punktu jej wypływu osiągnie maksymalną temperaturę.
W przypadku niekorzystania z wody w obiekcie spowodowanej np. dłuższą nieobecnością, aby uniknąć zakażenia, należy spuszczać przez kilka minut gorącą wodę we wszystkich kranach i prysznicach, po uprzednim zdemontowaniu napowietrzaczy, perlatorów i słuchawek prysznicowych.
Źródło:
https://www.gov.pl/web/wsse-rzeszow/legionelloza---co-powinienes-wiedziec
Materiały
Czym jest Legionella - infografikaCzym__jest__Legionella__-__infografika2.pdf 6.23MB Możliwe źródła Legionelli
Możliwe__źródła__Legionelli2.pdf 5.12MB