Czym kierować się przy wyborze jaj?
Czym kierować się przy wyborze jaj?
Jakość, wartości odżywcze smak jaj zależą przede wszystkim od odpowiedniego żywienia, czynników genetycznych, wieku i ogólnej kondycji kur. Oferowane jaja kurze różnią się nie tylko rozmiarem ( S, M, L, XL), ale i sposobem chowu kur, od których są pozyskiwane.
Obecnie na każdym jaju kupionym w sklepie znajduje się kod pisany według wzoru:
X-YY- ZZZZZZZZ
który możemy następująco rozszyfrować :
X- sposób chowu kur (3- klatkowy, 2- ściółkowy, 1- wolnowybiegowy, 0- ekologiczny)
YY- symbol kraju, z którego pochodzą jaja (np. PL- Polska)
ZZZZZZZZ- numer identyfikacyjny producenta
Rozróżniamy cztery metody chowu kur niosek. Jaja z chowu klatkowego, pochodzą od niosek, które całe swoje życie spędzą w klatkach, karmione są paszą. Chów ściółkowy podobnie jak system klatkowy jest chowem intensywnym, przy czym kury nie są trzymane w klatkach, a w zamkniętych pomieszczeniach, w dużych grupach.
W chowie wolnowybiegowym kury mogą opuszczać kurnik i skubać trawę oraz piasek, do dyspozycji mają grzędy, karmione są paszą. Kury z chowu ekologicznego mają dużą powierzchnię użytkową, mogą swobodnie opuszczać kurnik, skubać trawę i piasek, karmione są ekologiczną karmą.
Można kupić również jaja nieoznakowane, są one dostępne na bazarach, pochodzą z gospodarstw, w których hoduje się do 50 kur. Takie jaja powinny podsiadać pisemną informację o pochodzeniu i termin przydatności do spożycia.
Wybierając jaja warto zwrócić uwagę na termin przydatności do spożycia. Jaja przechowywane w odpowiednich warunkach zachowują świeżość do 4 tygodni od momentu zniesienia. Przy czym jaja najlepiej utrzymują świeżość w warunkach chłodniczych, te przechowywane poza urządzeniem chłodniczym mają z założenia krótszą trwałość.