Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS
17.05.2024
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS to czas, w którym społeczność z całego świata spotyka się, aby uczcić zmarłych z powodu AIDS oraz pokazać wsparcie ludziom żyjącym z HIV na całym świecie.
W tym roku wykorzystamy ten dzień, aby zwrócić uwagę na wpływ samostygmatyzacji na życie osób żyjących z HIV i zmotywować do zaangażowania się w prace nad sobą, nad własnym uzdrowieniem, abyśmy mogli wspierać się nawzajem poprzez solidarność.
Tegoroczny hasło brzmi: „Razem pamiętamy, razem leczymy miłością i solidarnością!” – ma na celu zachęcenie wszystkich do wspomnień o tych, którzy stracili życie przez AIDS, podkreślając jednocześnie potrzebę uzdrowienia z wewnętrznych ran stygmatyzacji i dyskryminacji. Poprzez miłość i solidarność wytyczamy drogę wsparcia, zrozumienia i akceptacji dla osób i społeczności dotkniętych wirusem HIV. Razem stoimy jako jedność, pielęgnując współczucie i odporność w obliczu przeciwności losu oraz opowiadając się za miłością i solidarnością na rzecz przyszłości, w której każda osoba żyjąca z HIV ma prawo do zdrowego i godnego życia, wolnego od stygmatyzacji i dyskryminacji.
Osoby żyjące z HIV często stoją przed poważnymi wyzwaniami z powodu uporczywej stygmatyzacji i dyskryminacji prowadzącej do poczucia wstydu, zwątpienia w siebie i izolacji, co uniemożliwia im szukania opieki i wsparcia, których potrzebują. Globalny raport Stigma Index wykazał, że 84,8% osób doświadczyło stygmatyzacji. Zajmując się tym problemem możemy pomóc powstrzymać nieustanny negatywny odbiór osób zakażonych wirusem HIV, obalić mity i dezinformację na temat życia z HIV, uzdrowić siebie i nie dyskryminować osób z HIV, co od dawna stanowi barierę w skutecznej profilaktyce i leczeniu HIV.
W tym dniu przypominamy, że osoby żyjące z HIV są ważni, że są czymś więcej niż HIV, że osoby mogą kochać i mogą być kochani; że mogą marzyć i realizować marzenia i że solidarnie możemy budować silniejszą społeczność, która troszczy się o siebie nawzajem.