W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PARC - Program Partnerstwo na rzecz oceny ryzyka związanego z chemikaliami (PARC 2022 – 2029)

14.08.2024

PARC (Partnerstwo na rzecz oceny ryzyka związanego z chemikaliami z ang. The European Partnership for the Assessment of Risks from Chemicals) jest to program, w którym bierze udział aż 30 krajów, w tym także Polska. Zaangażowane w to przedsięwzięcie są również 3 agencje europejskie EEA, ECHA oraz EFSA.

PARC - Partnership Assesment Risks Chemicals

Program PARC jest to innowacyjny program badań mający na celu wsparcie unijnych i krajowych instytucji w opracowaniu oceny ryzyka chemicznego nowej generacji w celu ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska. Wspiera także unijną strategię na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Ludzie oraz pracownicy zakładów pracy narażeni są na działanie złożonych mieszanin chemicznych przez całe swoje życie. Mieszaniny chemiczne można znaleźć w środowisku, produktach konsumenckich, żywności i wodzie pitnej oraz w miejscach pracy. Celem projektu jest wprowadzenie biomonitoringu człowieka (Human Biomonitoring ang. HBM) jako metody pozwalającej określić, czy podczas procesów gospodarowania odpadami występuje narażenie zawodowe na niebezpieczne chemikalia. Program ma za zadanie zwiększyć świadomość w jaki sposób wykonywane prace przyczyniają się do narażenia wewnętrznego oraz w jaki sposób można udoskonalać te procesy, aby zmniejszyć narażenie zawodowe.

PARC obejmie szereg projektów skupiających się między innymi na środowisku pracy, jednym
z nich jest „Badanie dotyczące gospodarki odpadami”.

Kiedy warto przystąpić do programu PARC?

Jeżeli Państwa firma odgrywa ważną rolę w sektorze gospodarki odpadami, w tym w takich procesach jak sortowanie, demontaż, rozdrabnianie, wstępne przetwarzanie odpadów plastikowych lub elektronicznych lub recykling e-odpadów w celu ponownego użycia
i odsprzedaży odegra ważną rolę w postępach nauki, promowaniu zdrowszych miejsc pracy, zmniejszając przy tym obciążenie chorobami zawodowymi.

Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczonymi informacjami oraz przystąpienia do programu PARC, który skoncentrowany jest na sektorze gospodarki odpadami i stanowiskach w narażeniu na niebezpieczne chemikalia przy recyklingu strumieni odpadów elektrycznych/elektronicznych lub plastikowych.

Więcej informacji na temat całego projektu można znaleźć na stronie: https://www.eu-parc.eu/

Materiały

PARC selected exposure biomarkers for aligned studies
PARC​_selected​_exposure​_biomarkers​_for​_Aligned​_Studies​_v3​_(1)​_(3).pdf 0.42MB
Informacje dla firm uczestniczących w projekcie PARC badanie dotyczące gospodarki odpadami elektroodpadami i plastik
Informacje​_dla​_firm​_uczestniczących​_w​_projekcie​_PARC-Badanie​_dotyczące​_gospodarki​_odpadami​_elektroodpady​_i​_plastik.pdf 0.27MB
Informacja dla uczestników projektu PARC Badanie dotyczące gospodarki odpadami elektrodpady i plastik
Informacja​_dla​_Uczestników​_projektu​_PARC​_-​_Badanie​_dotyczące​_gospodarki​_odpadami​_elektroodpady​_i​_plastik.pdf 0.25MB
{"register":{"columns":[]}}