W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szczepienie dla podróżujących

11.07.2024

Lecisz na wakacje? Najpierw leć na szczepienie

Szczepienie dla podróżujących

Jak przygotować się do egzotycznej podróży?

Wakacje w tropiku to wspaniałe wrażenia i spotkania z odmienną kulturą. W egzotycznych rejonach świata turysta niestety narażony jest także na choroby tropikalne oraz powszechnie występujące drobnoustroje, związane z niskim poziomem warunków sanitarnych.

Podstawą bezpiecznych wakacji jest profilaktyka, a w medycynie podróży doskonale sprawdza się zasada, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Gdzie zgłosić się po poradę medyczną przed podróżą?

Właściwe przygotowanie zdrowotne do wyjazdu warto rozpocząć od wizyty w specjalistycznej poradni lekarskiej dla podróżujących.

Podczas takiej konsultacji lekarz medycyny podróży wykona szereg czynności:

  • Poinformuje o sytuacji zdrowotnej w regionie planowanej wycieczki.
  • Zaleci obowiązkowe i zalecane szczepienia, dostosowane do celu i charakteru podróży.
  • Przekaże wytyczne dotyczące bezpiecznego zachowania i zapobiegania chorobom zakaźnym w tropiku.
  • Ustali wskazania do profilaktyki malarii, jeśli turysta udaje się w rejon zagrożony tą chorobą.
  • Zapozna z odpowiednim wyposażeniem apteczki podróżnej.
  • Oceni zagrożenia związane z pandemią COVID-19 na trasie wyjazdu, wyjaśni wymagania kraju docelowego w zakresie testów, szczepień lub kwarantanny u podróżujących.

 

 Egzotyczne choroby można podzielić na następujące grupy:

  • choroby przenoszone drogą pokarmową, poprzez spożywanie zanieczyszczonej żywności, wody i napojów (np. WZW A, dur brzuszny, biegunka podróżnych)
  • choroby wektorowe, przenoszone przez owady lub kleszcze (np. żółta gorączka, malaria, kleszczowe zapalenie mózgu)
  • choroby odzwierzęce, rozwijające się po ugryzieniu lub zadrapaniu przez chore zwierzę (np. wścieklizna)
  • choroby przenoszone poprzez kontakt z krwią i wydzielinami, podczas kontaktów seksualnych lub zabiegów medycznych i kosmetycznych (np. WZW B, WZW C, HIV)

 

Jakie szczepienia są obowiązkowe  i zalecane dla podróżnych?

Zakres szczepień przed podróżą powinien zostać ustalony podczas specjalistycznej konsultacji lekarskiej. Ich wybór zależy nie tylko od miejsca, do którego udaje się turysta, lecz także od charakteru i długości wycieczki, wieku oraz stanu zdrowia podróżnego, jak również dotychczasowego uodpornienia. Podczas konsultacji przed podróżą zawsze warto zweryfikować wykonane do tej pory szczepienia i ewentualnie uzupełnić je przed wyjazdem.

Obecnie jedynym szczepieniem obowiązkowym dla podróżujących z Europy, wpisanym na stałe do Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych, jest szczepienie przeciw żółtej gorączce (żółtej febrze) wymagane przy wjeździe do części krajów tropikalnych, przede wszystkim w Afryce i Ameryce Południowej.

Potwierdzeniem przeprowadzenia szczepień przed podróżą jest wpis do Międzynarodowej Książeczki Szczepień, czyli tzw. „żółtej książeczki”, nazywanej niekiedy „medycznym paszportem podróżnika”. W przypadku podróży w rejony objęte obowiązkiem szczepień brak dowodu uodpornienia naraża turystę na odmowę pozwolenia na wjazd, przymusowe szczepienie na granicy lub kwarantannę na własny koszt.

Niektóre państwa wymagają od podróżnych także innych szczepień na podstawie własnego prawa wizowego, czego przykładem jest szczepienie przeciw zakażeniom meningokokowym obowiązkowe dla osób udających się do Arabii Saudyjskiej. Zgodnie ze stanowiskiem WHO wprowadzono także obowiązek szczepień przeciw poliomyelitis dla osób opuszczających niektóre kraje zagrożone tą chorobą w Azji i Afryce po pobycie dłuższym niż 4 tygodnie.

Zestawienie najważniejszych szczepień obowiązkowych lub zalecanych dla zdrowych dorosłych osób, które planują zagraniczny wyjazd można znaleźć w poniższych linkach.

 

https://szczepienia.pzh.gov.pl/kalendarz-szczepien-w-medycynie-podrozy/

https://szczepieniadlapodrozujacych.pl/files/materials/Szczepionki_tecza_plakat_08.2023-ce6a29.pdf

 

Kiedy należy się na nie zdecydować?

Uodpornienie najlepiej rozpocząć ok. 6 – 8 tygodni przed planowanym wyjazdem.                         Niektóre szczepienia wymagają podania kilku dawek w określonym schemacie szczepienia,             z czego przed wyjazdem podaje się dwie dawki w odstępie 4 tygodni. Część szczepień wymaga podania tylko jednej dawki najpóźniej 2 tygodnie przed wyjazdem, np. szczepionkę przeciwko żółtej gorączce podaje się najpóźniej 10 dni przed wyjazdem.

 

Gdzie się można zaszczepić przed wyjazdem?

Adresy placówek można znaleźć pod wskazanym linkiem.

 

https://szczepieniadlapodrozujacych.pl/szczepienia?poland#scroll

{"register":{"columns":[]}}