Podstawowe zadania oddziału żywności, żywienia i przedmiotów użytku:
-
Sprawowanie nadzoru sanitarnego nad warunkami produkcji, transportu, przechowywania i sprzedaży środków spożywczych.
-
Sprawowanie nadzoru sanitarnego nad warunkami produkcji i obrotu przedmiotami użytku, materiałami i wyrobami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością.
-
Sprawowanie nadzoru sanitarnego nad jakością żywienia w zakładach żywienia zbiorowego typu otwartego i zamkniętego.
-
Ocena jakości zdrowotnej produkowanych i sprzedawanych środków spożywczych.
-
Pobieranie próbek żywności, substancji pomagających w przetwarzaniu, dozwolonych substancji dodatkowych, innych składników żywności, materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, próbek sanitarnych w ramach nadzoru bieżącego oraz w przypadku podejrzenia o niewłaściwej jakości produkowanego lub wprowadzonego do obrotu środka spożywczego.
-
Ocena prawidłowości znakowania środków spożywczych wytwarzanych i wprowadzanych do obrotu zgodnie z wymaganiami zawartymi w obowiązujących przepisach prawnych.
-
Ocena zgodności dokumentacji w obiektach żywności i żywienia z wymaganiami zawartymi w obowiązujących przepisach prawnych.
-
Zatwierdzanie nowopowstałych zakładów żywieniowych i wydawanie zaświadczeń o wpisie do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
-
Wydawanie zezwoleń na użytkowanie środka transportu do przewozu środków spożywczych.
-
Udział w likwidacji i opracowywaniu ognisk zbiorowych zatruć pokarmowych.
-
Podejmowanie działań na rzecz polepszenia jakości zdrowotnej środków spożywczych, przedmiotów użytku i jakości żywienia ludzi oraz warunków sanitarnych w obiektach zajmujących się żywieniem ludzi oraz produkcją i dystrybucją środków spożywczych oraz przedmiotów użytku oraz innych wyrobów mogących mieć wpływ na zdrowie ludności.
Podstawowe przepisy prawne dla obiektów żywnościowo-żywieniowych
http://www.pis.gov.pl – link do strony prawnej GIS-u
-
Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
-
Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
-
Rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dn. 28 stycznia 2002 r. – ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności.
-
Rozporządzenie (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych.
-
Rozporządzenie WE nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt.
-
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29.05.2007 r. w sprawie wzorów dokumentów dotyczących rejestracji i zatwierdzania zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność podlegających urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
-
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 lipca 2007 r. w sprawie znakowania środków spożywczych.
Podmioty rozpoczynające działalność branży spożywczej
Na podstawie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2006 r. Nr 171, poz. 1225, z późn. zm.), która weszła w życie dnia 28 października 2006 r., Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny jest organem właściwym w sprawach rejestracji oraz zatwierdzania zakładów.
Zgodnie z art. 63 ust. 1 w/w ustawy zakłady, które produkują lub wprowadzają do obrotu żywność podlegają obowiązkowi zatwierdzenia. Oznacza to, że każdy zakład działający na rynku spożywczym powinien posiadać decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego zatwierdzającą zakład branży spożywczej w zakresie prowadzonej działalności.
Podmioty działające na rynku spożywczym składają wniosek o wpis do rejestru zakładów, o zatwierdzenie zakładu i o wpis do rejestru zakładów lub o dokonanie zmian w rejestrze zakładów w formie pisemnej, a w przypadku zakończenia działalności wniosek o wykreślenie z rejestru. Wniosek o wpis do rejestru zakładów oraz wniosek o zatwierdzenie zakładu i o wpis do rejestru zakładów składa się w terminie co najmniej 14 dni przed dniem rozpoczęcia planowanej działalności.
Wykaz wniosków:
- Wniosek o wpis zakładu do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej
- Wniosek o zatwierdzenie zakładu i o wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej
- Wniosek o dokonanie zmian w rejestrze zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej
- Wniosek o wykreślenie zakładu z rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej
Wniosek zawiera:
- Imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres wnioskodawcy, numer identyfikacji podatkowej (NIP), REGON;
- Określenie rodzaju i zakresu działalności, która ma być prowadzona w zakładzie, w tym rodzaju żywności, która ma być przedmiotem produkcji lub obrotu;
- Określenie lokalizacji zakładu lub miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
Dokumenty wymagane przy składaniu wniosku:
- Aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego albo zaświadczenie o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej, jeżeli wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą;
- Kopię zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE udzielonego przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej, w przypadku gdy wnioskodawca będący cudzoziemcem, w rozumieniu przepisów o cudzoziemcach, zamierza prowadzić działalność gospodarczą na podstawie przepisów obowiązujących w tym zakresie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo
- Zaświadczenie o wpisie do ewidencji gospodarstw rolnych, w rozumieniu przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, zawierające numer identyfikacyjny – w odniesieniu do podmiotów działających na rynku spożywczym prowadzących działalność w zakresie dostaw bezpośrednich;
- W przypadku zgłoszenia urządzeń dystrybucyjnych – wykaz urządzeń zawierający typ urządzenia, nazwę producenta i rok jego produkcji oraz datę uruchomienia
- oraz:
- Kserokopię dokumentacji NIP
- Kserokopię dokumentacji REGON
- Kserokopię aktualnego wyniku badania wody (badania przeprowadzone w laboratorium akredytowanym)
- Procedury i instrukcje systemu HACCP, w tym dobrej praktyki higienicznej / dobrej praktyki produkcyjnej oraz dokumentację sanitarną.
W myśl art. 209 Kodeksu pracy każdy pracodawca ma obowiązek powiadomić na piśmie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o rozpoczęciu działalności oraz zmianach dotyczących prowadzonej działalności.