Światowy Dzień AIDS
01.12.2023
1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku.
Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: Pozwólmy społecznościom być liderami (ang. Let Communities Lead).
Świat może położyć kres AIDS, pod przewodnictwem społeczności. Organizacje społeczności żyjących z HIV, zagrożonych lub dotkniętych wirusem HIV stanowią pierwszą linię frontu postępu w walce z HIV. Społeczności łączą ludzi z usługami publicznej opieki zdrowotnej skoncentrowanymi na osobie, budują zaufanie, wprowadzają innowacje, monitorują wdrażanie polityk i usług oraz pociągają dostawców do odpowiedzialności.
Jednak społeczności są powstrzymywane od przywództwa. Niedobory środków finansowych, przeszkody polityczne i regulacyjne, ograniczenia wydajności oraz ataki na społeczeństwo obywatelskie i prawa człowieka zmarginalizowanych społeczności utrudniają postęp usług w zakresie zapobiegania i leczenia HIV. Jeśli te przeszkody zostaną usunięte, organizacje kierowane przez społeczność będą mogły nadać jeszcze większy impet globalnej reakcji na HIV, przyspieszając postęp na drodze do wyeliminowania AIDS.
Ten Światowy Dzień AIDS to coś więcej niż świętowanie osiągnięć społeczności; jest to wezwanie do działania, aby umożliwić i wspierać społeczności w ich rolach przywódczych. Światowy Dzień AIDS w 2023 r. podkreśli, że aby uwolnić pełny potencjał przywództwa społeczności i umożliwić położenie kresu AIDS:
- Role przywódcze społeczności muszą stanowić podstawę wszystkich planów i programów dotyczących HIV oraz ich formułowania, budżetowania, wdrażania, monitorowania i oceny. „Nic o nas bez nas”.
- Role przywódcze społeczności muszą być w pełni i niezawodnie finansowane, aby umożliwić wymagany wzrost, a także muszą być odpowiednio wspierane i wynagradzane. „Niepowstrzymanie AIDS jest droższe niż jego zakończenie”.
- Należy usunąć bariery utrudniające pełnienie przez społeczności ról przywódczych. Potrzebne jest sprzyjające otoczenie regulacyjne, które ułatwi rolę społeczności w świadczeniu usług związanych z HIV, zapewni przestrzeń społeczeństwu obywatelskiemu i chroni prawa człowieka wszystkich, w tym społeczności marginalizowanych, aby przyspieszyć globalną reakcję na HIV. „Usuń prawa, które szkodzą, stwórz prawa, które wzmacniają”.
Społeczności przewodniczą Światowemu Dniu AIDS, a na całym świecie kształtują wydarzenia i dostosowują szczegółowe zaproszenia do swoich konkretnych potrzeb. Dzięki zdjęciom i filmom udostępnianym przez grupy w mediach społecznościowych i gromadzonym przez UNAIDS ludzie będą mogli być świadkami kalejdoskopu zachodzących wydarzeń, zainspirować się determinacją i nadzieją oraz usłyszeć wezwania społeczności do działania.
https://aids.gov.pl/na-strone-glowna/sda-2023/
https://www.who.int/campaigns/world-aids-day/world-aids-day-2023