Zasady zapobiegania biegunkom podróżnych.
Zatrucia pokarmowe i biegunka podróżnych to jedne z najczęstszych problemów zdrowotnych nękających turystów. W ciągu pierwszych tygodni pobytu w krajach tropikalnych biegunka przytrafia się mniej więcej co drugiemu podróżnikowi, a powszechność tej przypadłości sprawiła iż doczekała się ona licznych, barwnych określeń lokalnych takich jak "zemsta Montezumy", czy "klątwa faraona".
Do tak częstego występowania biegunki u podróżujących w krajach rozwijających się i ciepłych strefach klimatycznych przyczynia się z pewnością wątpliwy poziom higieny przygotowywania posiłków oraz problemy z dostępem do uzdatnionej biologicznie wody pitnej w tych rejonach.
Niestety, konieczność spędzenia urlopu w toalecie może wywołać nie tylko obiad zakupiony u ulicznego sprzedawcy - nierzadko również restauracje w luksusowych hotelach mogą przyprawić turystę o pokarmowy problem. Niekiedy jednak nieprzyjemne objawy wywołane są wyłącznie miejscowym sposobem przyprawiania potraw albo zmianą pory przyjmowania posiłków podczas podróży. Dlatego też, u około 10% turystów biegunka zdarza się także w krajach Europy Zachodniej i Ameryki Północnej, którym trudno zarzucić wiele jeśli chodzi o warunki sanitarne.
Zapobieganie biegunce podróżnych
Istnieją sposoby, dzięki którym można próbować uniknąć biegunki podróżnych w krajach o niskim poziomie higieny. Oto one:
- spożywaj zawsze świeżo przygotowane, gorące posiłki
- unikaj potraw trzymanych długo w wątpliwych warunkach, bez chłodzenia
- unikaj pożywienia, które nie było poddane obróbce termicznej - tj. potraw surowych, sałatek, nieobranych owoców itp
- zwracaj uwagę także na czystość naczyń , na których podano posiłek
- nie spożywaj posiłków przyrządzanych "na ulicy"
- unikaj lodu dodawanego do napojów, jako że często przygotowywany jest on z wody o wątpliwej jakości
- nie jedz niedogotowanych jajek, mięsa i owoców morza ,
- unikaj niepasteryzowanego mleka i produktów z niego przyrządzanych
- pij tylko gorące płyny lub napoje w fabrycznie zamkniętych butelkach lub przegotowaną bądź filtrowaną wodę
- używaj uzdatnionej pod kątem drobnoustrojów wody do mycia zębów
Tę dosyć długą listę można podsumować w postaci łatwej do zapamiętania i często przytaczanej w przewodnikach turystycznych zasady: " umyj, ugotuj, zaparz, obierz lub zapomnij". Brzmi prosto, jednak z pewnością nie jest łatwo wcielić ją w życie na widok sałatki z mango i kokosa u ulicznego sprzedawcy lub zimnego soku ze świeżych owoców z lodem w skwarze tropiku.