Monitoring jakości wody basenowej i w kąpieliskach
Zasady prowadzenia nadzoru sanitarnego nad miejscami kąpieli.
Obiekty funkcjonujące na terenie Skierniewic i powiatu skierniewickiego.
Nazwa obiektu | Właściciel | Adres | Zasilanie w wodę |
Liczba punktów |
---|---|---|---|---|
Pływalnia „NAWA” |
Pływalnia Miejska „NAWA” Sp. z o.o. |
Skierniewice, ul. Prusa 6a |
wodociąg publiczny Skierniewice | 4 |
Kąpielisko na zbiorniku „Zadębie” |
Pływalnia Miejska „NAWA” Sp. z o.o. |
Skierniewice, ul. Klonowa |
rzeka Łupia | 1 |
Pływalnia
Nadzór nad jakością wody w nieckach oraz warunkami sanitarnymi w pomieszczeniach basenu kąpielowego prowadzony jest w oparciu o przepisy regulujące bezpieczeństwo osób korzystających z akwenów wodnych oraz zapobiegania chorobom zakaźnym.
Zgodnie z przepisami zarządzający pływalnią ma obowiązek prowadzenia wewnętrznej kontroli jakości wody. Badania zanieczyszczeń bakteriologicznych oraz niektórych właściwości fizykochemicznych wody powinny być prowadzone z częstotliwością 2 razy w miesiącu. Część parametrów jest oznaczanych w wodzie raz w miesiącu lub raz w kwartale. Badaniom pod względem obecności bakterii rodzaju Legionella podlega również woda ciepła z pryszniców.
Celem zapewnienia bezpieczeństwa kąpiącym się zarządzający pływalnią jest zobowiązany prowadzić także bieżące zapisy z wizualnych spostrzeżeń, a w przypadku stwierdzenia istotnych zanieczyszczeń (incydenty kałowe, incydenty wymiotne) podejmować szybkie decyzje o wyłączeniu niecek z eksploatacji.
Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą równolegle badania i kontrole zgodnie z przyjętymi planami pracy. Oceniają także jakość wody w nieckach na podstawie wyników przedstawianych przez zarządzającego.
Zarządzający pływalnią jest również zobowiązany do umieszczenia w miejscu widocznym dla osób przebywających na pływalni pływających tablicy informacyjnej zawierającej aktualnie dane o ocenie jakości wody wydanej przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Skierniewicach, spełnianiu wymagań odnośnie jakości wody lub przekroczeń wartości dla konkretnego parametru, podejmowanych działaniach naprawczych.
Woda zasilająca basen jest kontrolowana w ramach monitoringu jakości wody wodociągu Skierniewice.
Kąpielisko
Zgodnie z ustawą Prawo wodne kąpielisko jest to wyznaczony przez radę gminy, na wniosek organizatora, wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się, pod warunkiem, że w stosunku do tego kąpieliska nie wydano stałego zakazu kąpieli. Kąpieliskiem nie jest: pływalnia, basen pływacki lub uzdrowiskowy, zamknięty zbiornik wodny podlegający oczyszczaniu lub wykorzystywaniu w celach terapeutycznych, sztuczny, zamknięty zbiornik wodny, oddzielony od wód powierzchniowych i wód.
Obowiązek prowadzenia badań jakości wody spoczywa głównie na organizatorze. Właściwy terytorialnie państwowy powiatowy inspektor sanitarny opiniuje projekt uchwały „ustanowienia” w danym roku i miejscu kąpieliska przez władzę samorządową, wykonuje badania i ocenę jakości wody przed sezonem. W trakcie sezonu ocenia jakość wody na podstawie wyników badań przedkładanych przez organizatora. W razie potrzeby prowadzi również własne pobory i badania próbek. Niezależnie od jakości wody prowadzi kontrole stanu sanitarnego terenu i obiektów zaplecza.
Do obowiązków organizatora należy również prowadzenie bieżących obserwacji stanu wody w okolicy kąpieliska i prowadzenie odpowiednich zapisów. O ewentualnych zmianach stwarzających potencjalne zagrożenie dla zdrowia organizator informuje kapiących się i inspekcję sanitarną. Służy temu m.in. tablica informacyjna znajdująca się w miejscu widocznym dla użytkowników.
W przypadku niewłaściwej jakości wody inspektor sanitarny wydaje orzeczenie o braku przydatności wody na kąpielisku do kąpieli. Wszystkie dane określające bieżący stan kąpielisk wprowadzane są do ogólnopolskiego Serwisu Kąpieliskowego.
Inne miejsca do kąpieli
Poprzez miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli rozumie się wykorzystywany do kąpieli wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych niebędący kąpieliskiem. Organizator miejsca okazjonalnego jest zwolniony z szeregu obowiązków dotyczących organizatora kąpieliska, jednak miejsce takie nie może funkcjonować dłużej niż 30 dni w roku kalendarzowym. Woda w takim miejscu również podlega ocenie pod względem sanitarnym. Organizator powinien posiadać zgodę właściciela/zarządcy akwenu na uruchomienie tego typu obiektu.
Kąpiel w innych zwyczajowych/niezorganizowanych miejscach (jak np. zbiornikach pokopalnianych, rzekach czy fontannach) odbywa się na wyłączną odpowiedzialność podejmujących się tego osób, tak pod względem higieniczno-zdrowotnym, jak i naruszania lokalnych zakazów przebywania lub kąpieli.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych Dz.U. 2011 nr 208 poz. 1240
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach Dz.U. 2015 poz. 2016
Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Dz.U. 2008 nr 234 poz. 1570
DYREKTYWA 2006/7/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY dotycząca zarządzania jakością wody w kąpieliskach i uchylająca dyrektywę 76/160/EWG 32006L0007
Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne Dz.U. 2017 poz. 1566
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 kwietnia 2011 r. w sprawie prowadzenia nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli Dz.U. 2011 nr 86 poz. 478
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 kwietnia 2011 r. w sprawie ewidencji kąpielisk oraz sposobu oznakowania kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieli Dz.U. 2011 nr 91 poz. 527