W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zakres działania

Zadania poszczególnych komórek organizacyjnych Pionu Nadzoru Sanitarnego

Zadania Oddziału Nadzoru

  1. Zapewnienie realizacji zadań Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w zakresie bieżącego i zapobiegawczego nadzoru sanitarnego. 
  2. Współpraca pomiędzy poszczególnymi komórkami organizacyjnymi i samodzielnymi stanowiskami pracy Stacji w ramach wykonywanych zadań. 
  3. Współpraca z organami administracji publicznej. 
  4. Prowadzenie promocji zdrowia. 
  5. Opracowywanie ocen, analiz, zestawień i informacji dot. prowadzonych działań nadzorowych oraz formułowanie wniosków zmierzających do poprawy stanu sanitarnego w obszarze swego działania. 
  6. Rozpatrywanie skarg i wniosków. 

Zadania Oddziału realizowane są odpowiednio przez sekcje i samodzielne stanowiska:

  • Sekcja Nadzoru Epidemiologicznego

  • Sekcja Nadzoru Higieny Pracy

  • Sekcja Nadzoru Higieny Żywności, Żywienia i P.U.

  • Sekcja Nadzoru Higieny Środowiska

  • Sekcja Higieny Dzieci i Młodzieży

Zadania sekcji Oddziału Nadzoru

Sekcja Nadzoru Epidemiologicznego
  1. W dziedzinie zapobiegania chorobom zakaźnym: 

    • opracowywanie stwierdzonych przypadków/ ognisk chorób zakaźnych, 

    • bieżące analizowanie sytuacji epidemiologicznej i dokonywanie okresowych ocen w tym zakresie, 

    • uczestniczenie w opracowywaniu i wdrażaniu programów i planów profilaktycznych działań przeciwepidemicznych. 

  2. W dziedzinie szczepień ochronnych: 

    • zaopatrywanie punktów szczepień w preparaty szczepionkowe oraz nadzorowanie efektywnego wykorzystania szczepionek, 

    • nadzorowanie prawidłowej realizacji Programu Szczepień Ochronnych, 

    • opracowanie okresowych sprawozdań i analiz stanu uodpornienia dzieci i młodzieży. 

  3. W dziedzinie nadzoru sanitarnego: 

    • nadzorowanie podmiotów wykonujących działalność leczniczą w zakresie przestrzegania warunków sanitarnych, wynikających ze stosownych przepisów, 

    • opracowywanie ocen stanu sanitarnego podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz pracy zespołów d/s zakażeń szpitalnych.

Sekcja Nadzoru Higieny Pracy
  1. Sprawowanie bieżącego nadzoru nad warunkami higieny pracy w zakładach pracy, w których zatrudnieni są pracownicy, w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiska pracy (czynników fizycznych, chemicznych
    i biologicznych) oraz zapobieżenia powstawania chorób zawodowych.
  2. W dziedzinie bieżącego nadzoru sanitarnego kontrola przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne środowiska pracy oraz utrzymania należytego stanu higienicznego zakładów pracy, a zwłaszcza zapobiegania powstawania chorób zawodowych
    i innych chorób związanych z warunkami pracy.
  3. Nadzór nad przestrzeganiem przez producentów, importerów, osoby wprowadzające do obrotu, stosujące lub eksportujące substancje chemiczne, ich mieszaniny lub wyroby w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach (Dz.U. z 2015 r. poz. 1203) obowiązków wynikających z tej ustawy oraz z rozporządzeń Wspólnot Europejskich w niej wymienionych (w tym środki ochrony roślin, środki powierzchniowo czynne i detergenty).
  4. Nadzór nad przestrzeganiem przez podmioty wprowadzające do obrotu prekursory kategorii
    2 i 3 obowiązków wynikających z ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 179, poz. 1485, ze zm.), rozporządzenia (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 273/2004 z dnia 11 lutego 2004 r. w sprawie prekursorów narkotykowych oraz rozporządzenia (WE) Rady nr 111/2005 z dnia 22 grudnia 2004 r. określającego zasady nadzorowania handlu prekursorami narkotyków pomiędzy Wspólnotą a państwami trzecimi.
  5. Nadzór na zakazem wytwarzania i wprowadzania do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej środków zastępczych lub nowych substancji psychoaktywnych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii,
  6. Nadzór nad przestrzeganiem przepisów dotyczących wprowadzania do obrotu produktów biobójczych i substancji czynnych oraz ich stosowania w działalności zawodowej,
  7. Prowadzenie postępowania administracyjnego w sprawie chorób zawodowych, w wyniku czego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydaje decyzje o stwierdzeniu choroby zawodowej lub decyzji o braku podstaw do jej stwierdzenia,
  8. Nadzór nad przestrzeganiem przepisów związanych z występowaniem na stanowisku pracy azbestu, wynikający z ustawy z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (Dz.U. 2004.3.20 ze zm.).
  9. Wydawanie opinii sanitarnych wynikających z przepisów w zakresie higieny pracy.
  10. Bieżąca współpraca z inspekcjami i instytucjami działającymi w podobnym zakresie, np. Państwową Inspekcją Pracy, Wojewódzkim Ośrodkiem Medycyny Pracy w Łodzi, Instytutem Medycyny Pracy w Łodzi, Państwowym Zakładem Higieny w Warszawie, Państwową Strażą Pożarną, Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz organami władzy administracji rządowej i samorządowej.
  11. Prowadzenie promocji zdrowia w zakładach pracy.
  12. Udzielanie porad i informacji w zakresie zapobiegania i eliminowania negatywnego wpływu czynników i zjawisk fizycznych, chemicznych i biologicznych na zdrowie ludzi w środowisku pracy. 
Sekcja Nadzoru Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku
  1. Nadzór nad placówkami obrotu środkami spożywczymi, w tym targowiskową sprzedażą żywności 

  2. Nadzór sanitarny nad zakładami produkcji żywności . 

  3. Nadzór nad środkami transportu artykułów spożywczych 

  4. Nadzór sanitarny nad zakładami żywienia zbiorowego 

  5. Nadzór nad realizacją zasad prawidłowego żywienia w zakładach żywienia zbiorowego, w których wyżywienie oparte jest o planowe racje żywieniowe. 

  6. Nadzór nad warunkami produkcji i obrotu materiałami i wyrobami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością oraz kosmetykami. 

  7. Nadzór nad importowanymi/eksportowanymi środkami spożywczymi, materiałami i wyrobami do kontaktu z żywnością i substancjami dozwolonymi dodatkowymi.

  8. Pobór prób środków spożywczych, kosmetyków i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością do badań laboratoryjnych.

Sekcja Nadzoru Higieny Środowiska
  1. Prowadzenie kontroli przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne obiektów oraz urządzeń użyteczności publicznej. 
  2. Prowadzenie monitoringu jakości wody do spożycia oraz stanu sanitarno-technicznego urządzeń służących do jej poboru, uzdatniania i przesyłania. 
  3. Ocena warunków sanitarnymi w miejscach wypoczynku i rekreacji, w tym jakości wody w kąpieliskach 
    i pływalniach. 
  4. Prowadzenie monitoringu jakości powietrza atmosferycznego w zakresie zanieczyszczeń fizycznych
     i chemicznych. 
  5. Pobór prób środowiskowych do badań laboratoryjnych. 
  6. Nadzór w zakresie utrzymania należytego stanu higienicznego środków komunikacji publicznej. 
  7. Nadzór nad placówkami służby zdrowia w zakresie warunków lokalowych, zaopatrzenia w wodę
     i odprowadzania ścieków, postępowania z odpadami. 
  8. Wykonywanie czynności dotyczących nadzoru nad warunkami sanitarnymi przy ekshumacjach oraz przewożeniu zwłok i szczątków ludzkich. 
  9. Dokonywanie uzgodnień sanitarnych w procesie uzyskiwania zgody na przeprowadzanie imprez masowych.
Sekcja Higieny Dzieci i Młodzieży
  1. Ocena higieniczna warunków nauki i wychowania oraz wpływu środowiska na stan zdrowia dzieci i młodzieży. 

  2. Nadzór nad zakładami nauczania i wychowywania. 

  3. Nadzór nad przygotowaniem i prowadzeniem akcji letniego i zimowego wypoczynku dla dzieci. 

  4. Prowadzenie badań problemowych związanych z higieną nauczania i wychowania. 

  5. Prowadzenie pomiarów warunków nauczania i wychowania.

Zapobiegawczy Nadzór Sanitarny
  1. Uzgadnianie zakresy i stopnia szczegółowości informacji wymaganych w prognozie oddziaływania na środowisko, dla projektów studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, oraz projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
  2. Opiniowanie projektów studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, oraz projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, w ramach strategicznej oceny oddziaływania.
  3. Opiniowanie dokumentacji projektowej pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych dotyczącej budowy oraz zmiany sposobu użytkowania obiektów budowlanych.
  4. Uzgadnianie dokumentacji projektowej pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych dotyczących nowych materiałów i procesów technologicznych przed ich zastosowaniem w produkcji lub budownictwie.
  5. Uczestniczenie w dopuszczaniu do użytkowania obiektów budowlanych.
  6. Wydawanie opinii o zgodności z warunkami sanitarnymi określonymi przepisami unii Europejskiej , przedsięwzięć i realizowanych inwestycji poprzez Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ze środków pochodzących z funduszy Unii Europejskiej.
  7. Opiniowanie na podstawie „Karty informacyjnej” przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, pod kątem odstąpienia, bądź nałożenia na inwestycję obowiązku sporządzenia :raportu oddziaływania na środowisko” wraz z określeniem jego zakresu.
  8. Opiniowanie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, na podstawie „Raportu oddziaływania na środowisko”, przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia.
Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia
  1. Inicjowanie i wytyczanie kierunków i przedsięwzięć zmierzających do zaznajamiania społeczeństwa z czynnikami szkodliwymi dla zdrowia, popularyzowania zasad higieny i racjonalnego żywienia, metod zapobiegania chorobom oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy. 

  2. Pobudzanie aktywności społecznej do działań na rzecz własnego zdrowia. 

  3. Udzielanie porad i informacji w zakresie zapobiegania i eliminowania negatywnego wpływu czynników i zjawisk fizycznych, chemicznych i biologicznych na zdrowie ludzi. 

  4. Ocenia działalności oświatowo-zdrowotnych prowadzonych przez szkoły i inne placówki oświatowo-wychowawcze, szkoły wyższe oraz środki masowego przekazywania, zakłady opieki zdrowotnej, inne zakłady, instytucje i organizacje oraz udziela im pomocy w prowadzeniu tej działalności.

 

{"register":{"columns":[]}}