22-28 stycznia Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
22.01.2024
W dniach 22-28 stycznia 2024 r. obchodzimy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.
Jast to inicjatywa, która ma na celu podkreślanie szczególnej roli badań profilaktycznych, które mogą uchronić przed diagnozą nowotworową, a nawet uratować życie wielu kobiet.
Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99% przypadków. Niewykryty i nieleczony może prowadzić do śmierci.
Istotne jest, że rak szyjki macicy jest jednym z najbardziej „podatnych na profilaktykę” nowotworów złośliwych u kobiet.
Dlatego każda kobieta po 25 r. ż. powinna regularnie wykonywać profilaktyczne badania cytologiczne. Pozwalają one wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym – uleczalnym – stadium choroby.
Co to jest cytologia?
Badanie cytologiczne to pobranie komórek nabłonka szyjki macicy do oceny pod mikroskopem. Wymazy cytologiczne są bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Do pobrania rozmazu cytologicznego wykonywanego przez lekarza ginekologa lub położną wykorzystuje się sprzęt jednorazowego użytku.
Program profilaktyki raka szyjki macicy
W ramach zapobiegania rakowi szyjki macicy realizowany jest bezpłatny program (dot. osób uprawnionych do świadczeń opieki zdrowotnej) skierowany do kobiet w wieku 25–64 lat, które są zdrowe i nie odczuwają żadnych dolegliwości. Ma on na celu pokazać kobietom, jak ważne są badania profilaktyczne oraz zachęcić je do wykonywania cytologii.
Rak szyjki macicy nie jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Każda kobieta, w każdym wieku, może być narażona na zachorowanie.
Przyczyny raka szyjki macicy
Do głównych przyczyn występowania raka szyjki macicy zaliczamy przede wszystkim zakażenie wirusem HPV czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Do zarażenia się nim dochodzi
poprzez kontakt seksualny (użycie prezerwatywy nie chroni przed zachorowaniem, jedynie zmniejsza ryzyko). Pełną ochronę przed zakażeniem dają szczepienia przeciw wirusowi HPV, które są dedykowane dziewczętom, młodym kobietom oraz chłopcom i młodym mężczyznom przed rozpoczęciem inicjacji seksualnej.
Prócz zakażenia wirusem HPV, do czynników wywołujących rozwój raka szyjki macicy zaliczamy:
- wczesną inicjację seksualną,
- częstą zmianę partnerów seksualnych,
- wieloletnie stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych,
- dużą liczbę porodów,
- palenie papierosów,
- przewlekłe stany zapalne pochwy,
- obniżenie odporności.
Rak szyjki macicy we wczesnym stadium rozwoju przebiega bezobjawowo. W późniejszych etapach mogą pojawić się krwawienia między miesiączkami, krwawienia po stosunkach, krwawienia po menopauzie oraz ból podczas stosunku. W zaawansowanym stadium choroby mogą występować takie zaburzenia jak np.: ropne upławy o nieprzyjemnym zapachu, ból
w dole brzucha, bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, czy nawet problemy w oddawaniu moczu lub stolca.
Więcej informacji: https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/profilaktyka-raka-szyjki-macicy