W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program profilaktyki czerniaka pt.: „Znamię! Znam je?”

24.02.2023

grafika kolorowa, w prostokącie koła żółto szare, w dużym żółtym kole napis Znamię! Znam je?-czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry, w małym szarym kole napis czerniak skóry może rozwinąć się u każdego. W prawym dolnym rogu 9 małych kółek ułożonych w kształcie kwadratu

Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa wielkopolskiego rozpoczyna w roku szkolnym 2022/2023 we współpracy z  Fundacją Gwiazda Nadziei realizację programu profilaktyki czerniaka pt.: „Znamię! Znam je?”.
Do udziału w programie zgłoszonych zostało ponad 29 tys. uczniów ze 157 szkół ponadpodstawowych.
W powiecie słupeckim program będzie realizowany w 6 placówkach wśród 1050 uczniów.

Celem programu jest zwiększenie świadomości młodzieży na temat czerniaka, zachęcenie do regularnego badania skóry oraz przestrzegania podstawowych zasad ochrony przez czerniakiem.

Patronat merytoryczny nad programem objęła Akademia Czerniaka, która jest sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Patronat nad działaniami Akademii objęły Polskie Towarzystwo Dermatologiczne i Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej.

Dzięki lekcjom uczniowie:
- nabędą umiejętności rozpoznania czerniaka,
- nauczą się regularnego samobadania skóry,
- poznają czynniki podnoszące ryzyko zachorowania na czerniaka,
- zastosują zasady ochrony przed czerniakiem, dzięki czemu uchronią się przed nowotworem.

Realizatorami programu są nauczyciele biologii, wychowania do życia w rodzinie, wychowania fizycznego, pielęgniarki szkolne lub inni nauczyciele posiadający przygotowanie do prowadzenia zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej, którzy poprowadzą zajęcia w szkołach według zaproponowanego scenariusza.

Program został wyposażony w ciekawe materiały:
•    film edukacyjny,
•    plakat
•    ulotki dla uczniów,
•    karty/zdjęcia znamion i czerniaka,
•    prezentację,
•    quiz internetowy,
•    stronę Akademii Czerniaka.

Każdego roku w Polsce onkolodzy odnotowują około 4000 nowych zachorowań na czerniaki, niestety z powodu zbyt później diagnozy 30% chorych umiera. Edukacja prowadzona w ramach programu ma na celu podniesienie świadomości młodych ludzi, a co za tym idzie spadek zachorowań i szybsze wykrywanie czerniaka.

 

Materiały

Poradnik czerniak
PORADNIK​_CZERNIAK.pdf 3.64MB
Ulotka czerniak
ULOTKA​_CZERNIAK.pdf 0.52MB
plakat czerniak
PLAKAT​_CZERNIAK.pdf 0.83MB
{"register":{"columns":[]}}