W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rzuć palenie już dziś!

21.11.2024

kontury kontynentów napis 21 listopada światowy dzień rzucania palenia przełamany papieros

Już od ponad 30 lat, w Polsce w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia, który ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim zdrowotne. Pomysł akcji powstał jednak w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy osób podjęło próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę, … i Udało się! Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

W tym roku obchodzimy go 21 listopada.

Epidemia tytoniu jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego, rocznie ponad 8  milionów ludzi na całym świecie umiera z powodu chorób odtytoniowych. Ponad 7 milionów tych zgonów jest wynikiem bezpośredniego palenia tytoniu, a około 1,2 miliona jest skutkiem narażenia osób niepalących na bierne palenie.Zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania  na  tzw. „bierne” palenie. Palenie papierosów/e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska!

Palenie papierosów – najgroźniejszy czynnik rakotwórczy

Wśród problemów zdrowotnych przyczynowo związanych z paleniem tytoniu  wymienia się: choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i inne. Uzależnienie od tytoniu pogarsza jakość życia, powodując choroby:

  1. układu oddechowego (astmę, rozedmę płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc POCHP, zapalenie oskrzeli i płuc);
  2. układu krążenia (chorobę wieńcową, zawał serca, miażdżycę naczyń krwionośnych, nadciśnienie, choroby zakrzepowo-zatorowe w tym udar mózgu, chorobę Bǘrgera, tętniaka aorty);
  3. nowotworowe (istnieje związek przyczynowo skutkowy palenia z licznymi nowotworami złośliwymi m.in. płuca, krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, nosa, wargi, miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego, trzustki, żołądka, wątroby);
  4. przewodu pokarmowego (wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy);
  5. inne: osteoporozę, podatność na przeziębienia, alergie.

Potrzebujesz wsparcia?

Zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 801-108-108 lub wejdź na stronę: www.jakrzucicpalenie.pl

Postrzeganie palenia w społeczeństwie przeszło długą drogę od akceptacji i promocji, przez świadomość zagrożeń zdrowotnych, aż po aktywną walkę z nałogiem. Ta ewolucja jest dowodem na to, jak nauka, edukacja i regulacje prawne mogą wpływać na zmianę społecznych nawyków i przyczyniać się do poprawy zdrowia publicznego. Pomimo nowych wyzwań, takich jak e-papierosy, walka z nałogiem trwa, społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome zagrożeń związanych z paleniem.

{"register":{"columns":[]}}