UWAGA! Producenci i importerzy produktów zawierających mikrocząstki polimerów syntetycznych oraz dalsi użytkownicy przemysłowi tych produktów
27.12.2024
Mikroplastiki to stałe cząstki tworzyw sztucznych składające się z mieszanin polimerów i dodatków funkcjonalnych, które są stosowane w szerokiej gamie produktów. Należą do nich między innymi kosmetyki, detergenty, brokat, granulowane materiały wypełniające stosowane w sztucznych nawierzchniach sportowych, wyroby medyczne, farby i zabawki.
Producenci i importerzy produktów zawierających mikrocząstki polimerów syntetycznych oraz dalsi użytkownicy przemysłowi wykorzystujący te produkty w swojej działalności będą zobowiązani spełnić wymagania zawarte w rozporządzeniu Komisji (UE) 2023/2055 z dnia 25 września 2023 r. zmieniające załącznik XVII do rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) w odniesieniu do mikrocząstek polimerów syntetycznych.
W rozporządzeniu zostały określone terminy dla grup produktów oraz terminy, w których trzeba spełnić wymagania bądź przedstawić sprawozdania do Europejskiej Agencji Chemikaliów w Helsinkach.
Wszechobecność niewielkich fragmentów syntetycznych lub modyfikowanych chemicznie polimerów naturalnych, które są nierozpuszczalne w wodzie, ulegają bardzo powolnemu rozkładowi i z łatwością mogą dostawać się do układu pokarmowego organizmów żywych, budzi obawy dotyczące ich ogólnego wpływu na środowisko i potencjalnie na zdrowie człowieka. Polimery te występują powszechnie w środowisku i wykryto je również w wodzie pitnej i żywności. Kumulują się w środowisku i przyczyniają do zanieczyszczenia mikrodrobinami plastiku.
Znaczna część zanieczyszczeń mikrodrobinami plastiku powstaje w sposób niezamierzony, np. w wyniku rozpadu większych kawałków odpadów tworzyw sztucznych lub zużycia opon i stosowania farb drogowych, lub prania odzieży z tkanin syntetycznych. Wytwarzane są jednak również niewielkie fragmenty syntetycznych lub modyfikowanych chemicznie polimerów naturalnych, które wykorzystuje się jako takie lub dodaje się je do produktów.