W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akcja ważenia plecaków - rok szkolny 2023/2024

29.12.2023

Informacje dotyczące plecaków szkolnych

Pracownicy PSSE w Słupsku -  Higiena Dzieci i Młodzieży przy współudziale pionu Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia w okresie od września do grudnia 2023 r. prowadzili badania dotyczące obciążenia uczniów wagą plecaka szkolnego. Badaniami objęto uczniów szkół podstawowych klas I do VIII  (6 szkół podstawowych i 3 zespoły szkół; razem 9 szkół) z powiatu słupskiego, tj.:

- liczba oddziałów: 76

- liczba uczniów objętych badaniami: 908

- liczba uczniów - do 10% waga plecaka w stosunku do masy ciała: 442 (tzw. niska norma)

- liczba uczniów -  do 15% waga plecaka w stosunku do masy ciała: 343 (tzw. wysoka norma)

- liczba uczniów - ciężar plecaka powyżej normy: 123, tj. 13,5 %  wszystkich badanych.

Najcięższy  plecak  w  przedziale klas I – III ważył 5,40 kg i stanowił ponad 20 % masy ciała ucznia;
w przedziale klas IV-VIII ważył 9 kg i stanowił również ponad 20 % masy ciała. Ważne, zauważa się wzrost masy ciała uczniów. W klasach VI, VII, VIII zdarzali się uczniowie powyżej 100 kg masy ciała, zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców.

Każdorazowo, przy stwierdzeniu przekroczenia dopuszczalnej wagi plecaka, przeprowadzano
z uczniem krótką pogadankę, mającą na celu wskazanie negatywnych skutków dźwigania nadprogramowych kilogramów. Wskazywano na zależność pomiędzy ciężarem plecaka a wadami postawy w dalszym jego rozwoju.

Jednocześnie  w  tych  samych  szkołach  były  przeprowadzane pod  nadzorem  pracowników HDM badania  dostosowania mebli edukacyjnych do warunków antropometrycznych uczniów z oceną procentową mebli edukacyjnych posiadających certyfikaty.

  • liczba oddziałów objętych badaniami: 76
  • liczba uczniów objętych badaniami: 908
  • liczba szkół/oddziałów/uczniów z nieprawidłowościami: 1/5/110

Dokonano również oceny   przestrzegania  przepisów § 4 a rozporządzenia MEN i S z dnia 31 grudnia 2002 r. w  sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (t. j. Dz. U. z  2020 r.,  poz.  1604), tj. zapewnienia uczniom miejsca na pozostawienie podręczników i przyborów szkolnych. We wszystkich skontrolowanych szkołach uczniowie posiadają szafki indywidualne lub korzystają z półek, szuflad w regałach w salach zajęć.

W każdej badanej szkole pozostawiono celem rozpropagowania wśród uczniów, nauczycieli i rodziców pakiet materiałów edukacyjno-zdrowotnych w postaci samodzielnych opracowań tekstowo-obrazkowych na temat: Ciężar plecaków szkolnych;  Zasady doboru stanowiska pracy ucznia.

We wszystkich szkołach zalecono kontynuację profilaktyki oświatowo-zdrowotnej w zakresie kształtowania prawidłowych nawyków dotyczących właściwej postawy ciała oraz  wzmożenie nadzoru nad odpowiednim doborem stanowiska pracy ucznia zgodnie z PN.

{"register":{"columns":[]}}