W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czwarta szczepionka przeciw Covid-19 zatwierdzona. Kolejne zmiany w dostawach do Polski

12.03.2021

W maju do Polski mają dotrzeć pierwsze dostawy szczepionki Johnson & Johnson. Preparat tego producenta dostał „zielone światło” od Komisji Europejskiej. W sumie w II kwartale tego roku Polska ma otrzymać 15 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19. Liczymy, że uda się wówczas przyspieszyć cały proces szczepień. Jednak teraz otrzymaliśmy informację od jednej firm o zmniejszeniu dostawy, która zostanie przekazana nam do końca marca.

Dwie fiolki szczepionki, na których leży igła ze strzykawką. Materiały położone na kartce w kratkę

To kolejna zmiana w dostawach, niezależna od rządu. Tym razem firma AstraZeneca poinformowała, że do końca III kwartału dostarczy do Polski o ponad 550 tys. mniej dawek szczepionki.

Dostawy szczepionek do Polski

­­­–  Zrobimy wszystko, aby ta zmiana wywołała jak najmniej zawirowań w procesie szczepień – zapewnia Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Prosimy jednak o wyrozumiałość, jeśli nastąpią jakieś opóźnienia, przesunięcia terminów. To efekt zmiany producenta. Cały czas podkreślamy, że harmonogram szczepień uzależniony jest od wielkości dostaw – dodaje szef KPRM.

Liczymy, że producenci zaczną wywiązywać się z umów. Jeśli tak się stanie, czeka nas znaczne przyspieszenie całego procesu szczepień. W II kwartale tego roku do Polski ma dotrzeć ok. 15 mln dawek preparatu, który chroni przed Covid-19. Przygotowujemy się do tego. W przyszłym tygodniu do Sejmu trafi poprawka legislacyjna, która umożliwi kwalifikację do szczepień nie tylko lekarzom, ale też innym osobom z personelu medycznego. Dzięki temu będziemy mieli więcej zespołów szczepiących. To przyspieszy cały proces szczepień w kraju, kiedy dostępnych będzie więcej dawek preparatu.

Kolejna szczepionka dopuszczona do obrotu

Mamy kolejną szczepionkę przeciw Covid-19 na rynku. Komisja Europejska dopuściła do użytku preparat firmy Johnson & Johnson. Będzie ona podawana w jednej dawce osobom powyżej 18. roku życia. To szczepionka wektorowa, wykorzystuje nieszkodliwego adenowirusa, który jest nośnikiem instrukcji z wirusa wywołującego Covid-19.  Dzięki przekazanym instrukcjom organizm może wytworzyć białko charakterystyczne dla wirusa wywołującego chorobę. Układ odpornościowy „rozpoznaje” zagrożenie i tworzy naturalną ochronę przed Covid-19. Wykorzystany w szczepionce adenowirus nie powoduje żadnych chorób, nie może także się rozmnażać. Szczepionka jest bezpieczna.

Pierwsze dawki szczepionki Johnson & Johnson mamy otrzymać w maju tego roku. – Zgodnie z deklaracjami producenta do końca drugiego kwartału do Polski może dotrzeć około 2,5 mln tych szczepionek – powiedział szef KPRM. W sumie firma ma nam przekazać ok. 16 mln dawek  szczepionki. – To są deklaracje producenta. Sam producent mówi, że to są wstępne deklaracje, więc żeby podawać twarde liczby i terminy musimy jeszcze chwilę zaczekać – zaznaczył Michał Dworczyk.

Trwa rejestracja przewlekle chorych i osób w wieku 69 lat – zapraszamy!

Blisko 4 mln 400 tys. zastrzyków wykonano do tej pory w polskich punktach szczepień. Już ponad 2 mln 800 tys. osób przyjęło dwie dawki szczepionki przeciw Covid-19, zyskując tym samym ochronę przed wirusem. Aktualnie trwa rejestracja na szczepienie osób w wieku 69 lat.

Seniorze! sprawdź, jak zapisać się na szczepienie przeciw Covid-19.

Do zapisów zapraszamy także pacjentów przewlekle chorych. Obecnie z rejestracji mogą korzystać:

  • pacjenci dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek,
  • pacjenci z chorobą nowotworową, u których po dniu 31 grudnia 2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią,
  • pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzi się leczenie immunosupresyjne,
  • pacjenci poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej.

Dla tych pacjentów skierowania powinny zostać wystawione automatycznie.

Zapisy na szczepienia są otwarte także dla pacjentów:

  • u których zdiagnozowano chorobę nowotworową, a nie rozpoczęto leczenia,
  • oczekujących na przeszczep w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. z 2020 r. poz. 2134).

Te osoby muszą same zgłosić się po e-skierowanie do lekarza prowadzącego (np. onkologa) lub lekarza POZ. Więcej informacji na temat rejestracji przewlekle chorych dostępnych jest na stronie gov.pl/szczepimysie: TUTAJ.

 

{"register":{"columns":[]}}