W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień 2024

24.04.2024

Zdjęcie przedstawia po lewej stronie kobietę i mężczyznę w strojach biurowych, rozmawiających ze sobą, po prawej stronie na beżowym tle zarys grafiki z literą i oraz napis Informacja

Europejski Tydzień Szczepień, obchodzony w dniach 21 – 27 kwietnia 2024 r., to kolejna okazja do tego, aby temat szczepień ochronnych mógł wybrzmieć z całą swoją mocą. Hasło tegorocznej edycji Tygodnia Szczepień  to „Ratowanie życia poprzez szczepienia”.

W tym roku Europejski Tydzień Szczepień jest jednocześnie początkiem całorocznej kampanii prowadzonej wspólnie z WHO, aby uczcić 50-lecie Rozszerzonego Programu Szczepień.

Na początku 1974 r. Rozszerzony Program Szczepień (EPI) koncentrował się na ochronie wszystkich dzieci przed 6 chorobami wieku dziecięcego, ale dziś liczba ta wzrosła do 13 powszechnie zalecanych szczepionek w ciągu całego życia i 17 dodatkowych szczepionek. Wraz z rozszerzeniem programu szczepień na całe życie, nazywamy go obecnie Podstawowym Programem Szczepień.  

W ciągu ostatnich kilku lat w trakcie pandemii postęp w zakresie szczepień spadł. Podczas gdy w 2022 r. na całym świecie zaszczepiono ponad 4 mln dzieci, więcej niż
w 2021 r., to nadal 20 mln dzieci nie otrzymało jednej lub więcej szczepionek. Narastające konflikty, spowolnienie gospodarcze i wzrost oporu przed szczepieniami to tylko niektóre z zagrożeń. W rezultacie, świat obserwuje nagłe wybuchy epidemii błonicy i odry, czy krztuśca, które do tej pory mieliśmy prawie pod kontrolą.

Chociaż globalny zasięg szczepień jest dobry – na pięcioro czworo dzieci jest w pełni zaszczepionych, to nadal mamy dużo do zrobienia.

{"register":{"columns":[]}}