Standardy ochrony małoletnich w PSSE w Środzie Śląskiej
09.09.2024
Załącznik Nr 8 do Zarządzenia Nr 13/DYR/24
z dnia 14 sierpnia 2024 r.
Wersja skrócona
Standarów ochrony małoletnich
w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Środzie Śląskiej
dla dzieci
Jesteś dla nas bardzo ważny dlatego chcemy służyć Ci pomocą:
- Chcemy abyś czuł/a się tutaj bezpiecznie.
- Naszym celem jest w szczególności ochrona zdrowia publicznego.
- Nie odmówimy Ci pomocy – nasi pracownicy są tu właśnie dla Ciebie.
- Jeśli masz jakiekolwiek pytanie lub coś jest dla Ciebie niejasne - śmiało pytaj któregoś z naszych pracowników. Postaramy wyjaśnić wszystko jak najlepiej potrafimy.
- Powiedz nam jak mamy się do Ciebie zwracać, abyś czuł/a się komfortowo.
- Masz prawo wiedzieć, jak nazywa się nasz pracownik, z którym rozmawiasz i jakie podejmuje on działania w związku z rozmową z Tobą.
- Będziemy Cię traktować z należnym szacunkiem.
- Jeżeli jest Ci smutno, czujesz się samotny i tęsknisz za kimś powiedz nam o tym, postaramy się pomóc.
- Wykonujemy dużo zadań ustawowych, więc nie zawsze będziemy mieli tyle czasu dla Ciebie, ile byś chciał, ale zawsze będziemy się starali, aby mieć go jak najwięcej.
- Zawsze będziemy brali pod uwagę Twoje zdanie i zadawać pytanie o Twoją opinię w sprawach, w których możemy dać Ci wybór.
Opracowaliśmy Standardy Ochrony Małoletnich po to, by zapewnić dzieciom takim, jak Ty godność i szacunek, oraz by chronić Was przed krzywdzeniem.
Krzywdzenie – zrobienie czegoś chcący lub niechcący przez osobę dorosłą lub inne dziecko, które negatywnie, czyli źle wpływa na Twój rozwój;
Interwencja – inaczej działanie, tutaj oznacza reakcję na objawy krzywdzenia i podjęcie kroków celem zabezpieczenia Dziecka;
Standardy Ochrony Małoletnich podzieliliśmy na kilka części dotyczących m.in.:
- rozpoznawania krzywdzenia dziecka
Wszyscy pracownicy PSSE muszą reagować, gdy Tobie lub innemu dziecku dzieje się krzywda.
Występują różne formy krzywdzenia:
- Przemoc fizyczna jest wtedy, gdy na przykłada ktoś Cię popycha, uderza, szczypie, kopie lub rzuca w Ciebie przedmiotami.
- Przemoc emocjonalna (psychiczna) to na przykład obrażanie, ośmieszanie, wyzywanie, wyśmiewanie.
- Przemoc seksualna to na przykład zmuszanie do oglądania nagich osób, robienie zdjęć lub nagrywanie dzieci bez ubrań, zmuszanie do dotykania miejsc intymnych innych osób.
- Przemoc ekonomiczna i Zaniedbywanie to na przykład niezapewnienie jedzenia, odpowiedniego ubrania lub środków do mycia, to także pozostawianie dzieci na dworze bez opieki dorosłych, nie wysyłanie dziecka do szkoły lub niechodzenie do lekarza.
Jeśli spotkałeś się z jakąkolwiek z wyżej wymienionych form krzywdzenia ze strony osób dorosłych lub innych dzieci powiedz nam o tym. Wówczas stosownie do zgłoszonej sytuacji zostanie uruchomiona odpowiednia procedura, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo.
- podjęcia działań
- Jeśli coś Cię niepokoi, nie czujesz się bezpiecznie i nam o tym mówisz, podejmujemy wtedy działanie, czyli interwencję. Taka interwencja jest podejmowana także wtedy, gdy sami zauważymy, że coś nie jest dla Ciebie bezpieczne. Chcemy żebyś zawsze czuł/a się komfortowo i miał szansę się rozwijać.
- Czasami możemy wezwać Policję, żeby wspierała nas w działaniu, czasami wypełniamy specjalny dokument i przekazujemy dalej, czasami możemy napisać pismo do Sądu Rodzinnego, by ten wydał odpowiednie zalecenia. Wszystko po to żebyś czuł/a się bezpieczny/a.
- Został u nas powołany Koordynator do spraw ochrony małoletnich, to jest osoba która dba o przestrzeganie zasad i standardów ochrony dzieci i zbiera wszystkie dane o podejmowanych działaniach na rzecz bezpieczeństwa dzieci.
- wyboru pracowników i szkoleń
- Standardy dotyczą całego personelu (pracowników, współpracowników, stażystów i wolontariuszy).
- W ramach rekrutacji członków personelu pracujących z dziećmi prowadzona jest ocena przygotowania kandydatów mających styczność z dziećmi.
- Nasz personel mający styczność z dziećmi ma obowiązek przejścia szkoleń z zakresy Standarów Ochrony Małoletnich.
- zasad bezpiecznych relacji
- Dla Twojego komfortu spisaliśmy kilka zasad, które zobowiązaliśmy się przestrzegać dla zwiększenia Twojego bezpieczeństwa.
- Określiliśmy, w jaki sposób Cię traktować z szacunkiem i zapewniać Ci bezpieczeństwo. Określiliśmy też zachowania niedozwolone i zakazaliśmy ich stosowania, w szczególności zakazaliśmy upokarzania dzieci, krzyczenia na nie, lekceważenia ich lub obrażania.
- Jeśli zauważysz, ze ktoś łamie nasze zasady powiedz nam o tym.
- zasad bezpiecznego korzystania z Internetu i urządzeń elektronicznych
- W naszej placówce nie masz możliwości skorzystania z sieci wi-fi. Ta sieć nie jest dostępna dla osób z zewnątrz.
- Masz prawo korzystać z własnych urządzeń typu telefon, smartphone, tablet, laptop. Pamiętaj, żeby nie robić tego zbyt często i nie przeszkadzać innym, np. słuchając zbyt głośno filmu lub muzyki. Nieodpowiednie korzystanie z ekranów tych urządzeń może wpływać niekorzystnie na Twoje zdrowie.
- Jeśli będziesz podczas pobytu tutaj oglądał niebezpieczne strony na swoim telefonie, pracownicy PSSE będą chcieli porozmawiać o tym z Twoimi rodzicami lub opiekunami.
- Nikt nie może Cię nagrywać bez Twojej zgody, Ty także nie nagrywaj, bez czyjejś zgody. Czasami może się zdarzyć, że ktoś chce zrobić Ci zdjęcie lub nagrać – zawsze w takiej sytuacji możesz się nie zgodzić.
- Oceniania Standardów Ochrony Małoletnich
Co najmniej raz na dwa lata przeglądamy wszystkie dokumenty dotyczące Standardów Ochrony Małoletnich. Jeśli zauważymy potrzebę zmian, będziemy ją wprowadzać.
- Ogłoszenia i udostępnianie Polityki
- Udostępnienie Standardów następuje poprzez zamieszczenie na stronie internetowej PSSE oraz w siedzibie PSSE. Wersja skrócona dla dzieci udostępniania jest w siedzibie PSSE i zawiera ona informacje istotne dla małoletnich
- Ogłoszenie Standardów dla pracowników PSSE następuje poprzez zamieszczenie jej na dysku „REGULAMINY” w folderze „Standardy Ochrony Małoletnich”.
Prosimy Cię:
- Szanuj inne osoby.
- Przestrzegaj obowiązujące u nas zasady i regulaminy.
- Szanuj sprzęt i wszystkie rzeczy, których nie jesteś właścicielem.
- Wykonuj prośby naszych pracowników – mają zapewnić Tobie należne Ci bezpieczeństwo.
UWAGA!
- Jeśli w naszym szpitalu albo w innym miejscu (np. w domu, szkole) spotkało Cię coś czego nie akceptujesz śmiało powiedz nam o tym.
- Jeśli ktokolwiek Cię skrzywdził powiedz nam o tym.
- Jeśli jesteś czymś zmartwiony możesz z nami o tym porozmawiać, a my spróbujemy Ci pomóc, zapewnimy bezpieczeństwo.
kontakt telefoniczny: 887438462
e-mail: zyta.honc-skowronska@sanepid.gov.pl
Informacja o możliwości uzyskania bezpłatnej pomocy przez osobę małoletnią
- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży jest czynny całą dobę przez cały tydzień. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia zadzwoń pod bezpłatny numer:
116 111
- Rzecznik Praw Dziecka również prowadzi całodobowy, darmowy Dziecięcy Telefon Zaufania gdzie zarówno dzieci jak ich prawni opiekunowie mogą uzyskać profesjonalne wsparcie prawne i psychologiczne - tel. :
800 12 12 12
Pamiętaj telefonując pod wskazane numery możesz porozmawiać o wszystkim: o przyjaźni, miłości, dojrzewaniu, kontaktach z rodzicami, rodzeństwem, problemach w szkole, emocjach. Możesz uzyskać pomoc w sytuacji, kiedy czujesz się dyskryminowany, kiedy doświadczasz przemocy lub jesteś jej świadkiem.
Materiały
Standardy ochrony małoletnich w PSSE w Środzie ŚląskiejStandardy_ochrony_małoletnich_w_PSSE_w_Środzie_Śląskiej.pdf 1.39MB
- Pierwsza publikacja:
- 09.09.2024 14:44 Tomasz Rekusz
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Tomasz Rekusz
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Standardy ochrony małoletnich w PSSE w Środzie Śląskiej | 3.0 | 09.09.2024 14:52 Tomasz Rekusz |
Standardy ochrony małoletnich w PSSE w Środzie Śląskiej | 2.0 | 09.09.2024 14:48 Tomasz Rekusz |
Standardy ochrony małoletnich w PSSE w Środzie Śląskiej | 1.0 | 09.09.2024 14:44 Tomasz Rekusz |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP