Europejski Tydzień Testowania na HIV 22–29 listopada 2021
22.11.2021
Europejski Tydzień Testowania na HIV Głównym celem przedsięwzięcia jest umożliwienie jak największej liczbie osób wykonania testu diagnostycznego w kierunku HIV.
Europejski Tydzień Testowania na HIV Głównym celem przedsięwzięcia jest umożliwienie jak największej liczbie osób wykonania testu diagnostycznego w kierunku HIV.
Eksperci z całej Europy, zajmujący się na co dzień tematyką HIV i AIDS, łączą działania, aby wspólnie, jednym głosem zachęcać ludzi do wykonania testu w kierunku HIV i propagować wczesną diagnostykę zakażeń. Ideę Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV wspiera wiele międzynarodowych i europejskich organizacji i instytucji, w tym UNAIDS i Komisja Europejska. Organizatorzy akcji na swojej stronie internetowej www.testingweek.eu tak piszą
o testowaniu:
„Europejski Tydzień Testowania daje możliwość zjednoczenia się całej Europy w celu zwiększenia świadomości korzyści, jakie płyną z wykonania testu w kierunku HIV.”
„Dla większości ludzi, moment otrzymania diagnozy o zakażeniu HIV to doświadczenie przewracające życie do góry nogami, pociągające za sobą duże zmiany o charakterze praktycznym i emocjonalnym. Ten czas w życiu pacjenta to najlepszy moment, aby wejść na ścieżkę zdrowego stylu życia włączając
w to podjęcie leczenia.
Długość życia osób HIV+ jest porównywalna z długością życia ogółu społeczeństwa, o ile rozpoczną one leczenie we właściwym czasie. Zażywanie leków ARV zgodnie z zaleceniami znacznie redukuje prawdopodobieństwo przeniesienia zakażenia na innych.
Testowanie w kierunku HIV powinno mieć charakter dobrowolny oraz powinno być prowadzone
w odpowiednich warunkach, tak aby zachowane było prawo jednostki do prywatności i poufności.”
Szacuje się, że 30 – 35 tys. Polaków jest zakażonych HIV, a 50% z nich o tym nie wie i może nieświadomie zakażać.
Polska po raz kolejny już jednoczy się z całą Europą podczas Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV. Jest to dobra okazja, by odpowiedzieć na pytanie, czy w moim życiu zdarzyło się coś, co mogło spowodować zakażenie?
Krajowe Centrum ds. AIDS, Agenda Ministra Zdrowia włączyło się w tę akcję, m.in. wspierając w działaniach Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne (PKD) wykonujące badania w kierunku HIV anonimowo i bezpłatnie wraz z poradnictwem okołotestowym.
Aktualne adresy punktów konsultacyjno-diagnostycznych w naszym kraju, w których można anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania wykonać test w kierunku HIV przez cały rok i dodatkowo w niektórych w czasie Europejskiego Tygodnia Testowania znajdują się na stronie http://aids.gov.pl/pkd .
TELEFONY ZAUFANIA HIV/AIDS
*czynny od poniedziałku do piątku od 9.00 do 21.00
**Połączenie bezpłatne
OŚRODEK INFORMACJI O HIV i AIDS tel: 223 317 766
Strona Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/
Poradnia internetowa HIV/AIDS: poradnia@aids.gov.pl