W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#latozsanepidem Lato sprzyja używkom

26.07.2023

zdjęcie przedstawia po lewej stronie znak zakazu w kształcie trójkąta z wykrzyknikiem oraz dłoń z podniesionym palcem serdecznym, po prawej stronie na beżowym tle z zarysem wykrzyknika napis Ostrzeżenie

Używki to nic innego jak substancje, które nie mają żadnych właściwości odżywczych. Pobudzają one organizm człowieka poprzez oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy. Tak naprawdę używkami możemy nazwać także kawę oraz herbatę. Jednak używki to również bardziej szkodliwe substancje, takie jak: papierosy, narkotyki, alkohol oraz dopalacze.

Większość osób sięga po używki po to, aby się zrelaksować lub poprawić sobie humor. Początkowo wykazują one właśnie takie działanie. Człowiek po ich spożyciu jest odprężony, ma lepszy humor oraz większą pewność siebie. Jednak nie wolno zapominać o tym, że już w tym momencie używki niszczą nasze narządy wewnętrzne oraz powodują uzależnienie. Jest to sytuacja, w której nasz organizm tak naprawdę domaga się kolejnych dawek. Niezaspokojenie tej wewnętrznie odczuwanej potrzeby powoduje niepokój, lęk, a także rozdrażnienie.

Niestety w większości przypadków, uzależnieniu towarzyszy wzrost tolerancji na używkę. Oznacza to fakt, że organizm chce coraz większych dawek, które musimy mu dostarczać. W końcu dochodzi do takich skutków jak np. zaniedbywanie codziennych obowiązków oraz coraz częstsze stosowanie używek, pomimo zauważania negatywnych skutków ich stosowania i pełnej świadomości ich szkodliwości.

Alkohol – główna przyczyna wypadków drogowych

Alkohol jest powszechną używką obecną w wódkach, piwie czy winie. Jego używanie osłabia pracę mózgu: pod wpływem alkoholu człowiek łatwo traci równowagę, ma kłopoty z koncentracją, a czasami traci kontrolę nad sobą i zachowuje się bardzo agresywnie. Alkohol może być przyczyną chorób wątroby i nerek. Powszechną chorobą wywołaną przez tę używkę jest alkoholizm. Chory nie może powstrzymać się przed piciem alkoholu. Wydaje na niego wszystkie pieniądze, często popada w długi. Pod wpływem alkoholu może stawać się agresywny, groźny dla siebie i otoczenia. Wielkim zagrożeniem dla otoczenia są ludzie, którzy po spożyciu siadają za kierownicę samochodu. W ciągu roku powodują oni w Polsce ok. 5 tys. wypadków, w których ginie średnio ponad 600 osób.

Nikotyna – cichy zabójca naszych płuc

Kolejną groźną używką są papierosy. Głównym ich składnikiem są liście tytoniu – rośliny występującej naturalnie w obu Amerykach oraz Australii. Tytoń może być palony w postaci papierosów, ale również w fajkach i cygarach, może też być żuty oraz wdychany (jako tabaka). Najgroźniejszą zawartą w nim substancją jest nikotyna, która działa pobudzająco, ale jest silnie trująca. Niestety jest przyczyną nowotworów – groźnych, czasem śmiertelnych chorób, do których należy rak płuc. Papierosy uzależniają podobnie jak alkohol. Niektórzy palacze palą nawet kilka paczek papierosów dziennie! Odstawienie tej używki sprawia, że nie potrafią się skupić i stają się nerwowi.

Narkotyki

Niebezpiecznymi używkami są narkotyki. To silnie uzależniające substancje, z których jedne działają pobudzająco, inne wywołują halucynacje. Wpływ narkotyków na organizm jest znacznie silniejszy niż alkoholu i nikotyny.
Niektóre narkotyki mogą spowodować śmierć już przy pierwszym zażyciu. Zazwyczaj narkomani przeżywają ledwie kilka lat, licząc od momentu rozpoczęcia zażywania narkotyków. Początkowo wydaje im się, że branie narkotyków to dobra zabawa, jednak już wkrótce, gdy przez jakiś czas nie biorą narkotyku, zaczynają odczuwać skutki uboczne: silne bóle, nerwowość i brak kontroli nad ciałem. Najważniejsze staje się dla nich zdobycie kolejnej porcji narkotyku, dlatego często kradną, popadając tym samym w konflikt z prawem. Biorąc narkotyki, nierzadko korzystają ze wspólnych strzykawek. W ten sposób zarażają się groźnymi dla zdrowia i życia chorobami. Do tego używane przez nich substancje silnie zatruwają ich organizmy.

Dopalacze

,,Dopalacze” to tzw. ,,nowe narkotyki”, czyli substancje chemiczne (psychoaktywne), które działają na organizm ludzki powodując euforię, zwiększenie koncentracji oraz uczucie przyjemności. Środki te działają w podobny sposób, co narkotyki, ale dodatkowo wypalają organizm od środka. Dopalacze dzielą się na dopalacze pochodzenia naturalnego i syntetycznego.

,,Dopalacze naturalne” często są nazywane tzw. herbal highs, czyli susze i kadzidełka. Głównymi składnikami ,,dopalaczy pochodzenia naturalnego” są substancje ziołowe, mieszanki ziołowe, ziołowe psychodeliki i stymulanty na bazie ziół i roślin.

,,Dopalacze syntetyczne” to produkty, które zostały otrzymane ze związków chemicznych (związki otrzymane w laboratorium). ,,Dopalacze syntetyczne” to tzw. party pills, (zaliczane są tu zarówno tabletki zawierające związki pochodzenia naturalnego uzyskiwane z roślin, jak i zawierające substancje syntetyczne lub półsyntetyczne).

Stosowanie niebezpiecznych używek niesie ze sobą wiele zagrożeń. Jednak sporo osób bierze je, gdyż uważa za korzystne ich chwilowe odprężające lub pobudzające działanie. Z tego powodu mogą nawet namawiać cię do ich spróbowania. Czasami takie osoby posuwają się nawet do wymuszenia decyzji o zastosowaniu używki, grożąc na przykład zerwaniem koleżeństwa. Czy warto jednak korzystać z używki, skoro daje tylko chwilową przyjemność, za to mnóstwo problemów w przyszłości?
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że można, a nawet należy nauczyć się odmawiać, jeśli nie podoba ci się propozycja innej osoby. Umiejętność odmawiania nazywana jest asertywnością. Jeśli ktoś namawia cię do czegoś złego, nie musisz się usprawiedliwiać i podawać powodów odmowy. Nie bój się też odrzucenia czy wyśmiania – korzystanie z używek nie jest ani oznaką dorosłości, ani powodem do dumy. Nie warto bać się odrzucenia – prawdopodobnie najwięcej szacunku zdobędziesz, jeśli powiesz „nie”.

 

{"register":{"columns":[]}}