Listopad - Międzynarodowy Miesiąc Świadomości Męskich Nowotworów
02.11.2023
Na całym świecie listopad został uznany miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. To czas, kiedy warto przypomnieć o badaniach profilaktycznych, które ratują zdrowie i życie. Należy pamiętać, że w początkowym stadium rozwoju, choroba często nie powoduje żadnych objawów lub są one nieznacznie nasilone.
Rak prostaty
Rak prostaty inaczej nazywany stercza lub gruczołu krokowego jest w Polsce drugim co do częstości występowania nowotworem u mężczyzn. Mężczyźni po 50. roku życia powinni corocznie wykonywać oznaczenie stężenia PSA z krwi oraz zgłaszać się do lekarza na badanie urologiczne.
W początkowym stadium rozwoju, choroba nie powoduje żadnych objawów lub są one nieznacznie nasilone poprzez m.in.: częste oddawanie moczu, uczucie niepełnego wypróżnienia, czy oddawanie moczu wąskim strumieniem.
Na etapie zaawansowanym, choroba objawia się poprzez m.in.: ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, krew w nasieniu, utratę apetytu, niewyjaśnioną utrata masy ciała.
Czynniki wpływające na ryzyko zachorowania to m.in.: wiek, genetyka, otyłość i dieta wysokotłuszczowa. Wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka prostaty ma m.in.: dieta bogata w produkty roślinne, niepalenie, a także aktywność fizyczna.
Rak jądra
Nowotwór jądra jest umiarkowanie rzadką chorobą nowotworową w Polsce. Jednak jest to choroba młodych mężczyzn. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w wieku 15-40 lat. Największą rolę we wczesnym rozpoznaniu nowotworu ma samobadanie jąder.
Czynniki wpływające na ryzyko zachorowania to m.in.: genetyka, zespół Klinefeltera, czy niekorzystne zmiany środowiskowe.
Do pierwszych objawów nowotworu można zaliczyć m.in.: zgrubienia, zmiany
w wielkości jądra, bolesność przy dotyku, uczucie ciągnięcia oraz ogólny dyskomfort w obrębie moszny. Najważniejszym objawem jest niebolesny guz wyczuwalny w jądrze.
Materiały
listopad-wąsopad plakatlistopad-wąsopad.jpg 0.20MB