W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamiętaj!: woda w fontannach nie jest badana, nie nadaje się do kąpieli ani picia.

06.06.2024

"Woda z fontanny nie powinna być wykorzystywana do picia" tak brzmi tytuł obrazka. Obrazek przedstawia fontannę po lewej stronie jest znak zakazu pływania, a po prawej zakaz picia.

Fontanny to jedynie ozdobne elementy architektury, które schładzają powietrze w najbliższym otoczeniu To ulubione miejsca odpoczynku, zwłaszcza w upalne dni, kiedy wszyscy poszukują chłodu i orzeźwienia.

 

Należy pamiętać, że woda w fontannach nie nadaje się do picia, mycia i do kąpieli, a korzystanie z fontann dekoracyjnych niezgodnie z ich przeznaczeniem stwarza zagrożenia dla zdrowia ludzi:

 

- woda w fontannach nie podlega badaniom i nie jest pod nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej,

 

- z fontann często korzystają zwierzęta, szczególnie ptaki, koty i psy, które nierzadko załatwiają w nich swoje potrzeby fizjologiczne,

 

- nawet zwykłe moczenie stóp w fontannie może być szkodliwe dla naszego zdrowia,
a szczególnie dla zdrowia dzieci, u których układ odpornościowy nie jest w pełni rozwinięty,

 

- kąpiele w fontannach mogą być przyczyną urazów. Mokre obrzeża i płyta fontanny, na które wylewa się woda są śliskie i wchodzenie na nie i bieganie w wodzie może grozić poślizgnięciem, upadkiem, urazem głowy czy skaleczeniem,

 

- woda w fontannach wygląda na czystą, w rzeczywistości jednak nie nadaje się do mycia, a tym bardziej do spożywania, gdyż może być szkodliwa dla zdrowia z uwagi na jej możliwe wszelakie zanieczyszczenia: odchodami zwierząt i ptaków, jak również rozkładającymi się roślinami, czy resztkami żywności wrzucanymi często przez dzieci i dorosłych do fontanny.

 

W wodzie w fontannach, nawet mimo chlorowania, może znajdować się kilkadziesiąt różnych rodzajów bakterii chorobotwórczych takich jak: gronkowce, Salmonella, Shigella, Escherichia coli, enterokoki, Legionella.

 

W wyniku zakażenia bakteryjnego może dojść do:

- reakcji alergicznych w postaci wysypki lub innych chorób skóry,

- zapalenia spojówek,

- zapalenia uszu,

- ostrego zapalenia płuc wywołanego pałeczkami Legionella,

- schorzeń dróg oddechowych,

- zakażenia gronkowcem, które grozi zapaleniem oskrzeli, płuc, tchawicy, migdałków,

- zakażenia paciorkowcami, które może doprowadzić do zapalenia gardła, płuc, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych,

- infekcji dróg moczowych i pęcherza spowodowanych bakteriami Escherichia coli.

                      

Korzystajmy więc z miejsc przygotowanych z myślą o bezpiecznej zabawie w wodzie, takich jak pływalnie kryte i odkryte, aquaparki, kąpieliska oraz urządzenia służące do schładzania ciała, takich jak kurtyny wodne i wodne place zabaw. Nad bezpieczeństwem wody w tych obiektach czuwają nie tylko ich organizatorzy, ale również Państwowa Inspekcja Sanitarna.

{"register":{"columns":[]}}