Światowy Dzień bez Tytoniu 2021
31.05.2021
Corocznie, począwszy od 1988 roku - 31 maja - obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. Realizowana akcja jest częścią programu Europy wolnej od dymu tytoniowego, która został przyjęta na Konferencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Podstawowym celem podejmowanych działań jest zwrócenie uwagi na aspekty zdrowotne, społeczne, ekonomiczne palenia tytoniu.
W dobie panującej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 która mocno wpływa na zdrowie społeczeństwa tak ważne jest, aby zredukować czynniki mające negatywny wpływ na organizm. Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się tylko do układu oddechowego. Toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie i wywierają destrukcyjny wpływ na wszystkie jego funkcje. Do najczęstszych z nich możemy zaliczyć m.in. choroby nowotworowe ( rak płuc, krtani, przełyku, gardła…) choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, zawał serca, udar mózgu, miażdżyca), choroby układu pokarmowego, osteoporoza, choroby układu oddechowego (przewlekła obturacyjna choroba płuc, obrzęk krtani, zapalenie strun głosowych), impotencja, problemy z zajściem w ciążę, poronienie, ciąża pozamaciczna, osłabienie wrażliwości smaku i węchu.
Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła całoroczną globalną kampanię z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu 2021 - „Deklaruję – nie palę!”, która ma na celu wsparcie 100 milionów ludzi na całym świecie w ich próbach rzucenia palenia poprzez różne inicjatywy i rozwiązania cyfrowe. Pomoże stworzyć zdrowsze środowisko sprzyjające rzucaniu palenia poprzez:
- opowiadanie się za zdecydowaną polityką zaprzestania palenia tytoniu,
- promowanie zwiększonego dostępu do usług w zakresie rzucania palenia,
- podnoszenie świadomości na temat taktyk przemysłu tytoniowego,
- umożliwienie użytkownikom tytoniu podejmowania skutecznych prób rzucenia palenia poprzez inicjatywy „rzuć i wygraj”.
Światowy Dzień Bez Tytoniu to moment, w którym warto za cel objąć sobie decyzję o zaprzestaniu palenia i konsekwentnie ją realizować. Jeżeli boisz się, że samemu możesz nie wytrwać w swoim postanowieniu poproś o pomoc kogoś bliskiego. Wsparcie w tej trudnej nowej rzeczywistości będzie bardzo pomocne. Dodatkowo możesz skontaktować się z:
- Telefoniczną Poradnią Pomocy Palącym (TPPP): 801 108 108,
- Poradnią Antynikotynową w Krakowie. Poradnia czynna jest w Konsultacyjnej Specjalistycznej Przychodni Chorób Płuc (w budynku M III) w Krakowskim Specjalistycznym Szpitalu im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80: 514 602 890 lub 12 614 24 26. Poradnia antynikotynowa otwarta jest od poniedziałku do czwartku w godz. 14:00-20:00 oraz w soboty w godz. 8:00-14:00. Udział w poszczególnych formach wsparcia jest całkowicie bezpłatny. Przed udaniem się do poradni zalecamy najpierw skontaktować się telefonicznie.
Więcej informacji na stronie: https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/world-no-tobacco-day-2021
oraz na Facebook https://www.facebook.com/WHO/videos/286560629830112.