W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu - 18 listopada 2021r.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Suchej Beskidzkiej informuje, że 18 listopada na całym świecie obchodzony będzie Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Każdego roku Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest w trzeci czwartek listopada. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia tytoń zabija co roku około 8 milionów ludzi na całym świecie. Ponad 7 milionów tych zgonów jest spowodowanych bezpośrednim paleniem tytoniu, a około 1,2 miliona biernym paleniem przez osoby niepalące. Używanie tytoniu jest groźne dla każdego, niezależnie od płci, wieku, rasy, pochodzenia kulturowego czy edukacji. Obchody tego Dnia zwracają uwagę nie tylko na szkodliwość palenia tytoniu, ale także zachęcają palaczy do podjęcia decyzji mających na celu wyzwolenie się z uzależnienia, jakim jest nikotynizm.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu - 18 listopada 2021r.

O paleniu

Dym nikotynowy zawiera ponad 7 tysięcy związków chemicznych. Co najmniej 250 wśród tych substancji jest szkodliwa, a 70 ma działanie rakotwórcze. Substancje rakotwórcze z dymu papierosowego mogą inicjować proces nowotworowy.

Palenie bierne stanowi nie mniejszy problem, ponieważ jest również rakotwórcze. Dym unoszący się z żarzącej się końcówki papierosa jest czterokrotnie bardziej toksyczny niż ten, którym zaciąga się palacz. W zadymionym pomieszczeniu osoba niepaląca wdycha trzy razy więcej tlenku węgla, ponad 10 razy więcej nitrozamin, 15 razy więcej benzenu i nawet do 70-u razy więcej amoniaku, niż podczas aktywnego palenia papierosów. Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuca o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie rakiem krtani i przełyku. Najbardziej narażone na wpływ cudzego nałogu są dzieci, których rodzice palą w domu. 

Uzależnienie od tytoniu pogarsza jakość życia, powodując choroby:

  • układu oddechowego (astmę, rozedmę płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc POCHP, zapalenie oskrzeli i płuc);
  • układu krążenia (chorobę wieńcową, zawał serca, miażdżycę naczyń krwionośnych, nadciśnienie, choroby zakrzepowo-zatorowe w tym udar mózgu, tętniaka aorty);
  • przewodu pokarmowego (wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy);
  • inne: osteoporozę, podatność na przeziębienia, alergie.

Rzucanie palenia

Rzucanie palenia to skomplikowany proces, który składa się z wielu etapów, czasami wymagających powtórzeń. Niektórzy przestają palić pod wpływem chwili, inni potrzebują głębokiego namysłu, długich przygotowań, specjalnych okoliczności, czy pomocy lekarza.

Pamiętaj rzucając palenie zyskujesz: 

  • już po kilku godzinach unormuje się ciśnienie krwi oraz ilość tlenu w organizmie,
  • po 24 godzinach znacznie spada ryzyko zawału sercu,
  • po kilku dniach poprawi się smak i węch,
  • do 9 miesięcy zajmie regeneracja układu oddechowego, w tym osłabienie kaszlu,
  • po 5 latach ryzyko raka płuca spadnie o 50 procent,
  • po 10 latach ryzyko choroby niedokrwiennej będzie takie samo jak u osób niepalących.

 

 Obecnie uzależnienie od tytoniu traktowane jest jak choroba, którą trzeba leczyć. Jest wiele sposobów na uwolnienie się od uzależnienia: od silnej woli poprzez terapie farmakologiczne dostosowane indywidualnie dla każdego palacza, a także wsparcie psychologiczne.

Pomoc w rzuceniu palenia można uzyskać:

Pomocna w procesie rzucania palenia jest funkcjonująca przy Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie, ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym.

- Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym: 801 108 108, (22) 211 80 15. Poradnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9-21, a w soboty od 9-15. Dla osób, które dzwonią z telefonów komórkowych, funkcjonuje dodatkowo numer 22 211 80 15.

- Poradnia Antynikotynowa w Krakowie. Poradnia czynna jest w Konsultacyjnej Specjalistycznej Przychodni Chorób Płuc (w budynku M III) w Krakowskim Specjalistycznym Szpitalu im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80. Osoby chcące skorzystać ze wsparcia Poradni Antynikotynowej mogą również dzwonić na infolinię 514 602 892 lub 12 614 24 26. Udział w poszczególnych formach wsparcia jest całkowicie bezpłatny. Przed udaniem się do poradni zalecamy najpierw skontaktować się telefonicznie.

Informacje jak rzucić palenie można uzyskać także na stronie:

  • Jak rzucić palenie – Portal jak rzucić palenie.
  • Ulotka profilaktyczna PLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIE ... dlatego rzuciłem palenie.

Pamiętaj!

Nie ma bezpiecznej liczby papierosów. Ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową jest powiązane głównie z czasem uzależnienia, a nie liczbą wypalanych papierosów.

Nie zwlekaj dłużej, rzuć palenie już teraz!

Materiały

Światowa Organizacja Zdrowia
Portal jak rzucić palenie
Akademia NFZ
Planuję długie życie
www.promocjazdrowia.pl
{"register":{"columns":[]}}