W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dlaczego warto się zaszczepić

25.03.2021

szczepienia

Od kiedy mogę się zaszczepić?

21 grudnia 2020 r. Komisja Europejska dopuściła na unijny rynek szczepionkę przeciw koronawirusowi opracowaną przez koncern Pfizer i firmę BionTech. Kilka godzin wcześniej decyzję o zatwierdzeniu szczepionki podjęła Europejska Agencja Leków.

Szczepionki dla grupy 0

Pierwsze szczepienia w Polsce odbyły się 27 grudnia. Tego samego dnia szczepienia zaczęły się również w większości państw UE 

Z kolei 28 grudnia rozpoczęła się szeroka dystrybucja szczepionki przeciwko COVID-19. Tego dnia do Polski przyleciało 300 tysięcy dawek.

Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) sa przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Szczepionki dla kolejnych grup

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się prawdopodobnie już 15 stycznia 2021 r. Procedura będzie prosta i bezpieczna.

W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

 

Gdzie mogę się zaszczepić?

 

Zależy nam na łatwym dostępie do szczepionki. Obecnie ustalamy punkty szczepień. Wkrótce znajdziesz tu mapę z miejscami, w których będziesz mógł się zaszczepić.

Szczepienia będą dostępne między innymi w:

  • placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej,
  • innych stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej),
  • mobilnych zespołach szczepiących,
  • centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych. 

15 stycznia 2021 r. planowane jest rozpoczęcie zapisów na szczepienia.

Do 11 grudnia 2020 r. trwał nabór podmiotów leczniczych zainteresowanych udziałem w narodowym programie szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Jego celem było uruchomienie punktu szczepień w każdej gminie. Z kolei w aglomeracjach i dużych miastach przewidziano dodatkowe lokalizacje w szpitalach rezerwowych. 

Zakwalifikowane do udziału w programie zostaną podmioty, które wypełniły online formularz zgłoszeniowy i spełniły przewidziane wymagania. Następnie, w zależności od tego, ile podmiotów zgłosi deklarację uczestnictwa w programie, podjęta zostanie decyzja, ile szpitali rezerwowych zostanie wykorzystane w aglomeracjach jako masowe punkty szczepień.

Wkrótce opublikujemy mapkę z punktami pobrań i szczepień.

Szczepienia medyków i personelu placówek medycznych

Personel medyczny i niemedyczny szpitali i placówek medycznych (w tym aptek) będzie mógł się zaszczepić przed akcją szczepienia społeczeństwa w tzw. szpitalach węzłowych. 

Do 14 stycznia 2021 r. szpitale węzłowe będą zbierać dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w konkretnym szpitalu węzłowym.

 

Dlaczego warto się zaszczepić przeciwko COVID-19?

  1. Bo uchronisz siebie przed niebezpieczeństwem

Z bardzo dużym prawdopodobieństwem – sięgającym nawet 95% – szczepienie uchroni Cię przed zakażeniem COVID-19.

  1. Bo uratujesz komuś życie

Szczepiąc się, myślisz również o innych – członkach rodziny, przyjaciołach i znajomych. Ale także nieznajomych – spotkanych przypadkiem na ulicy, czy w sklepie. Dzięki Tobie zwiększy się również ich bezpieczeństwo. Nawet jeśli czujesz się młody i silny, poprzez zaszczepienie przerwiesz łańcuch zakażeń.

  1. Bo możesz!

Szczepionki na koronawirusa są dobrowolne, bezpłatne i skuteczne.

  1. Bo pomożesz zwalczyć pandemię na świecie

Od wybuchu epidemii na COVID-19 zmarło już ponad 1,5 mln ludzi na całym świecie. Każdy zaszczepiony to potencjalnie od kilku do kilkunastu osób uchronionych przed zarażeniem. Już 50% zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej koronawirusa.

  1. Bo zyskasz spokój

Szczepiąc się, zyskasz wewnętrzny spokój, wynikający z bezpieczeństwa własnego i najbliższych.

  1. Bo szczepionki są bezpieczne

Szczepionki są badane przez polskie i unijne instytucje. Ich dopuszczenie do użytku jest zależne od decyzji Europejskiej Agencji Lekowej.

  1. Bo zostaniesz zbadany

Przed szczepieniem zostaniesz przebadany przez lekarza. Dzięki temu sprawdzisz swój aktualny stan zdrowia.

  1. Bo dzięki Tobie szybciej wrócimy do normalności!

Szczepiąc się, przyczyniasz się do szybszego znoszenia ograniczeń i powrotu nas wszystkich do normalnego życia.

  1. Powrót do normalności oznacza:
  • odejście od maseczek,
  • swobodne spotkania z rodziną i przyjaciółmi,
  • powrót dzieci do szkół i rozwój ich kompetencji społecznych,
  • dalszy rozwój gospodarki,
  • ochronę miejsc pracy oraz szansę na nowe zatrudnienia,
  • swobodny dostęp do basenów, siłowni, kin i teatrów,
  • wakacje bez ograniczeń,
  • poprawę jakości życia nas wszystkich.
  1. Szczepionki są najbardziej skuteczną metodą chroniącą przed zarażeniem różnymi chorobami. Ludzkość z powodzeniem korzysta z tej zdobyczy cywilizacji od kilkuset lat.

 

Więcej informacji na temat szczepień i szczepionki przeciw COVID-19 znaleźć można na: gov.pl/szczepimysie

 

{"register":{"columns":[]}}