Rzuć palenie razem z nami
Corocznie w trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu.
Papierosy w trakcie procesu produkcji poddawane są bardzo złożonej obróbce chemicznej. Do tytoniu dodawane są substancje konserwujące, poprawiające smak czy wpływające na jakość produktu. W efekcie decydując się na zapalenie papierosa wiedz, że wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz 7 tysiące substancji szkodliwych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze! Spośród powszechnie znanych trucizn poza nikotyną dym tytoniowy zawiera min: aceton, cyjanowodór, kadm, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, DDT, toluen, butan itd.
Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się tylko do układu oddechowego. Toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie i wywierają szkodliwy wpływ na wszystkie jego funkcje.
Badania wykazały, że dym tytoniowy podrażnia błonę śluzową nosa i jamy ustnej, przełyku oraz żołądka, prowadząc również do jej uszkodzenia, ma właściwości alergizujące, ma działanie toksyczne na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy, a także na wszystkie inne narządy i tkanki (m.in. trzustkę, nerki i pęcherz moczowy). Ponadto może prowadzić do mutagennych, teratogennych oraz rakotwórczych zmian komórkowych. Badania psychoneurologiczne wskazały na silne psychoaktywne, w tym uzależniające działanie nikotyny.
Wśród problemów zdrowotnych przyczynowo związanych z paleniem tytoniu wymienia się: choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i inne.
Uzależnienie od tytoniu pogarsza jakość życia, powodując choroby:
- układu oddechowego (astmę, rozedmę płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc POCHP, zapalenie oskrzeli i płuc);
- układu krążenia (chorobę wieńcową, zawał serca, miażdżycę naczyń krwionośnych, nadciśnienie, choroby zakrzepowo-zatorowe w tym udar mózgu, chorobę Bǘrgera, tętniaka aorty);
- nowotworowe (istnieje związek przyczynowo skutkowy palenia z licznymi nowotworami złośliwymi m.in. płuca, krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, nosa, wargi, miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego, trzustki, żołądka, wątroby);
- przewodu pokarmowego (wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy);
- inne: osteoporozę, podatność na przeziębienia, alergie.
Trzy wielkie grupy chorobowe występują prawie wyłącznie u palaczy papierosów – to rak płuca, – przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) oraz zawał serca przed 50 r.ż. Szacuje się, że rocznie z powodu palenia na świecie umiera przedwcześnie 5 mln ludzi i liczba ta stale rośnie.
Oczekiwana długość życia osób palących jest krótsza o ok.10 lat niż u osób nigdy nie palących. Niezależnie od wieku i liczby lat palenia zaprzestanie używania tytoniu przynosi wymierne korzyści zdrowotne! Rzucenie palenia przed ukończeniem 40 roku życia zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób odtytoniowych około 90%, ale nawet odstawienie papierosów w późniejszym wieku powoduje, że zagrożenie zachorowaniem na choroby odtytoniowe spada w sposób ciągły wraz z upływem czasu od zaprzestania palenia. widzenia zdrowia publicznego.
Z jakiegoś powodu rozważasz rzucenie palenia?
Zastanów się co powoduje, że pojawia się myśl o rzuceniu palenia? Co Ci przeszkadza w paleniu? Co mógłbyś zyskać przestając palić? Być może jesteś przerażony samą myślą o rzucaniu papierosów, a może już kiedyś doświadczyłeś, że niepalenie jest możliwe.
Czy wiesz już, dlaczego chciałbyś nie palić?
Postaraj się określić z jakich powodów właśnie dla Ciebie byłoby korzystne rzucenie palenia.
Podajemy powody, które mieli inni. Zastanów się, które dotyczą również Ciebie?
Powody do rzucenia palenia:
– nie chce narażać się na konsekwencje zdrowotne palenia,
– czuję, że palenie mi szkodzi,
– jestem chory,
– ktoś mnie namawia,
– dla rodziny, bliskich,
– jestem zmęczony nałogiem,
– męczy mnie ciągłe palenie,
– nie chcę zatruwać innych, obawiam się o zdrowie bliskich,
– nie chcę tracić swoich pieniędzy,
– nie mogę palić w miejscu pracy,
– spodziewam się dziecka,
– nie chcę śmierdzieć dymem tytoniowym,
– mam jeszcze inny powód…
Być może jesteś już bardziej zdecydowany do podjęcia próby rzucenia palenia. Jeśli nie, wracaj do tych rozważań.
Czasem wystarczającym powodem staje się impuls np. ktoś ze znajomych właśnie rzucił papierosy, a może rozchorowałeś się i po prostu nie masz siły palić dalej. Pamiętaj, że każdy powód jest dobry, aby rzucić palenie! Twoja motywacja jest tu bardzo ważna.
Gdy już wiesz dlaczego nie chcesz palić, zastanów się nad tym: „Co wiesz o swoim paleniu?”.
Gdzie i w jakich sytuacjach sięgasz po papierosa? Dlaczego właśnie wtedy? Przeanalizuj swoje palenie. Bardzo ważne jest dobre rozpoznanie wszystkich nawyków związanych z paleniem i świadomość, kiedy może pojawiać się chęć palenia.
Chcesz rzucić palenie? Specjaliści Ci w tym pomogą!
Gdy już wiesz, że chcesz rzucić, to gratulujemy decyzji! Rzucanie palenia to proces, który rozpoczął się w chwili, w której zaczęłaś lub zacząłeś rozważanie: a może rzucić? Nie każdy potrafi sobie z nim poradzić jednak sam. Jeśli chcesz skonsultować się ze specjalistą, Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym (TPPP): 801 108 108
Poradnia Pomocy Palącym współpracuje na stałe z ogólnopolską Telefoniczną Poradnią Pomocy Palącym, w której można uzyskać dodatkowe informacje i konsultacje dla osób rzucających palenie.
TPPP jest ogólnopolską specjalistyczną placówką świadczącą poradnictwo przez telefon dla osób, których dotyczy problem uzależnienia od tytoniu. Działa przy Zakładzie Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii-Instytucie w Warszawie.
TPPP pełnieni funkcję telefonu zaufania i wsparcia dla osób o różnych stopniach motywacji do rzucenia palenia. Pacjenci Poradni mogą też uzyskać informacje o metodach pomagających w walce z uzależnieniem od tytoniu lub w utrzymaniu abstynencji papierosowej. W oparciu o Europejski Kodeks Walki z Rakiem udzielane są też informacje na temat czynników rozwoju nowotworów oraz stylu życia chroniącego przed zachorowaniem. Prowadzona jest również strona internetowa: www.jakrzucicpalenie.pl oferująca informacje i poradnictwo.
Informacja o numerze TPPP stanowi treść jednego z ostrzeżeń zamieszczanych na opakowaniach wyrobów tytoniowych (Dz. U. nr 31, poz. 275).
Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym jest częścią Programu Prewencji Pierwotnej Nowotworów koordynowanego przez Centrum Onkologii w Warszawie ze środków Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.
Godziny pracy Poradni: poniedziałek – piątek: 11:00 -19:00
Sam nie palisz! No właśnie! Ty w świadomy sposób powiedziałeś „Nie” paleniu, a jednak Twoje wejście na tą stronę oznacza, że i Ciebie dotyczy szkodliwy wpływ palenia tytoniu. Co oznacza termin „bierne palenie”?
Odpowiedź jest bardzo prosta. Sam nie zapalasz papierosa, nie zaciągasz się dymem, a jednak wdychasz dym tytoniowy i Ciebie, tak samo jak osobę aktywnie palącą mogą dotknąć wszystkie szkodliwe skutki palenia! Bierne palenie jest równie niebezpieczne jak samo palenie. Przebywając w jednym pomieszczeniu z osobą palącą wdychasz nie tylko wydychany przez niego dym! W czasie, gdy papieros spoczywa w popielniczce, lub palacz po prostu go trzyma, snuje się z niego delikatna smużka dymu. To tzw. strumień boczny dymu tytoniowego. Uwaga! Jest on bardziej szkodliwy niż dym, którym zaciąga się palacz! Niższa temperatura spalania niż w czasie zaciągania się papierosem powoduje, że w bocznym strumieniu dymu tytoniowego jest 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż w dymie wydychanym przez osobę palącą. Oczywiście zawiera on też 4 tysiące substancji toksycznych, tak jak dym wdychany przez osobę palącą. Bierne palenie niesie więc identyczne skutki zdrowotne co aktywne palenie papierosów! Odnotowuje się wiele przypadków zapadania na choroby odtytoniowe wśród osób, które same nigdy nie paliły!