W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe to działalność organów administracji publicznej będąca elementem kierowania bezpieczeństwem narodowym, która polega na zapobieganiu sytuacjom kryzysowym, przygotowaniu do przejmowania nad nimi kontroli w drodze zaplanowanych działań, reagowaniu w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych, usuwaniu ich skutków oraz odtwarzaniu zasobów i infrastruktury krytycznej[1].

Sytuacja kryzysowa – sytuacja wpływająca negatywnie na poziom bezpieczeństwa ludzi, mienia w znacznych rozmiarach lub środowiska, wywołująca znaczne ograniczenia w działaniu właściwych organów administracji publicznej ze względu na nieadekwatność posiadanych sił i środków[2].

 

Organem właściwym w sprawach zarządzania kryzysowego na obszarze m.st. Warszawy jest Prezydent m.st. Warszawy, który wykonuje zadania z zakresu zarządzania kryzysowego przy pomocy Zespołu Zarządzania Kryzysowego m. st. Warszawy. Do zadań Zespołu Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy należy:

  1. ocena występujących i potencjalnych zagrożeń mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo publiczne i prognozowanie tych zagrożeń;
  2. przygotowywanie propozycji i wniosków dotyczących wykonania działań ujętych w Planie Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy;
  3. przekazywanie do wiadomości publicznej informacji związanych z zagrożeniami;
  4. opiniowanie Planu Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy oraz realizowanie wynikającychz niego zadań;
  5. realizacja decyzji podjętych przez Szefa Zespołu.[3]

W zależności od potrzeb w skład Zespołu Zarządzania Kryzysowego m. st. Warszawy może wchodzić Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m. st. Warszawie, który jest organem wiodącym podczas zagrożeń sanitarno – epidemiologicznym.

W ramach zarządzania kryzysowego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m. st. Warszawie wykonuje zadania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności, zapobieganie i usuwanie zagrożeń biologicznych, w szczególności spowodowanych działalnością terrorystyczną oraz zapobieganie i zwalczanie chorób zakaźnych szczególnie niebezpiecznych. Zadania te polegają przede wszystkim na stałym nadzorze oraz zbieraniu informacji o potencjalnych zagrożeniach i aktualnej  sytuacji sanitarno-epidemiologicznej na obszarze m. st. Warszawy.

 

Dane kontaktowe:

Samodzielne Stanowisko ds. Zarządzania Kryzysowego:  Łukasz Czarkowski

Telefon kontaktowy wyłącznie dla służb: Policja, Straż Pożarna, Straż Miejska i inne:

727-408-148

e-mail: lukasz.czarkowski@sanepid.gov.pl

 

[1] Ustawa z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 89, poz. 590) z późn. zm.

[2] Ibidem

[3] Zespół Zarządzania Kryzysowego m. st. Warszawy, http://bezpieczna.um.warszawa.pl/zarz%C4%85dzanie-kryzysowe/zesp%C3%B3%C5%82-zarz%C4%85dzania-kryzysowego, 04.03.2016r.

{"register":{"columns":[]}}