W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień bez Tytoniu 2022

30.05.2022

31 maja rokrocznie obchodzony jest jako Światowy Dzień bez Tytoniu. W 2022 roku przyświeca mu hasło „Tytoń – zagrożenie dla naszego środowiska” (ang. „Tobacco – Threat to our environment”).

bez tytoniu 2022

Tytoń zabija ponad 8 milionów ludzi każdego roku i niszczy nasze środowisko, dodatkowo szkodząc zdrowiu ludzkiemu poprzez uprawę, produkcję, dystrybucję, konsumpcję i odpady pokonsumenckie.

Szkodliwy wpływ przemysłu tytoniowego na środowisko jest ogromny i rośnie, wywierając niepotrzebną presję na i tak już ograniczone zasoby i delikatne ekosystemy naszej planety. Tegoroczna Kampania WHO z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa w temacie wpływu tytoniu na środowisko.

Roczny udział gazów cieplarnianych przemysłu tytoniowego wynoszący 84 megatony ekwiwalentu dwutlenku węgla przyczynia się do zmiany klimatu i zmniejsza odporność na zmiany klimatu, marnując zasoby i niszcząc ekosystemy.

Około 3,5 miliona hektarów ziemi jest niszczone każdego roku pod uprawę tytoniu. Przyczynia się ona, tym samym, do wylesiania, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Wylesianie terenów pod plantacje tytoniu z kolei przyczynia się do degradacji gleby i „słabych plonów”.

 „Każdy papieros, który palisz, dosłownie spala zasoby tam, gdzie już ich brakuje, spalając zasoby, od których zależy nasza egzystencja”.

Obciążenie środowiskowe spada na kraje, które najmniej sobie z tym radzą, zyski natomiast osiągają międzynarodowe koncerny tytoniowe z siedzibą w krajach o wyższych dochodach.

W krajach o niskich i średnich dochodach wielu rolników i urzędników rządowych postrzega tytoń jako uprawę dochodową, która może generować wzrost gospodarczy, jednak krótkoterminowe korzyści pieniężne z uprawy są niwelowane przez długoterminowe konsekwencje zwiększonego braku bezpieczeństwa żywnościowego.

Przemysł tytoniowy zainwestował znaczne środki w „greenwash” (strategia marketingowa, której celem jest stworzenie mylnego wrażenia, że dana firma i jej produkty są przyjazne dla środowiska). Raportując wpływ na środowisko i finansując środowiskowo odpowiedzialne projekty i organizacje zaciemnia obraz szkodliwych dla środowiska praktyk. Ich „zasłona dymna” jest w stanie działać tylko z powodu braku obiektywnych danych oraz ograniczonego i niespójnego ustawodawstwa na poziomie międzynarodowym i lokalnym.

Kluczowe przesłania Światowego Dnia bez Tytoniu 2022

  • Uprawa, produkcja i użytkowanie tytoniu zatruwa naszą wodę, glebę, plaże i ulice miast chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów, w tym mikroplastikiem i odpadami z e-papierosów. Nie daj się nabrać na próby przemysłu tytoniowego, które próbują odwrócić uwagę od szkód środowiskowych poprzez greenwashing swoich produktów dzięki darowiznom na rzecz inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju i raportowaniu o „standardach” środowiskowych, które często sami ustalają. 
  • Przemysł tytoniowy zarabia na niszczeniu środowiska i musi być pociągnięty do odpowiedzialności za niszczenie środowiska oraz do płacenia za odpady i szkody.
  • Każdy wypalony papieros lub zużyty wyrób tytoniowy marnuje cenne zasoby, od których zależy nasza egzystencja. Rzuć tytoń dla swojego zdrowia i dla naszej planety. Dym tytoniowy przyczynia się do wyższego poziomu zanieczyszczenia powietrza i zawiera trzy rodzaje gazów cieplarnianych.
  • Rządy i decydenci powinni wspierać hodowców tytoniu w przejściu na alternatywne, bardziej zrównoważone źródła utrzymania w celu zmniejszenia wpływu uprawy, suszenia i produkcji tytoniu na środowisko, przy jednoczesnym dalszym wdrażaniu środków kontroli tytoniu.

Ograniczenie użycia tytoniu należy uznać za kluczową dźwignię osiągnięcia wszystkich celów zrównoważonego rozwoju, a nie tylko tych bezpośrednio związanych ze zdrowiem.

Źródła:

https://www.who.int/news/item/13-12-2021-protect-the-environment-world-no-tobacco-day-2022-will-give-you-one-more-reason-to-quit

https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2022

https://www.gov.pl/web/wsse-lodz

{"register":{"columns":[]}}