Higiena komunalna
Higiena Komunalna zajmuje się zagadnieniami związanymi z ochroną i higieną środowiska naturalnego oraz środowiska bytowania człowieka, a w szczególności:
- Prowadzenie monitoringu jakości wody przeznaczonej do spożycia oraz wód podziemnych wykorzystywanych do zaopatrzenia ludności, poprzez:
- pobieranie próbek wody do badań laboratoryjnych;
- prowadzenie rejestrów wodociągów oraz punktów pobierania próbek wody na nadzorowanym terenie;
- informowanie starostów, wójtów lub burmistrzów o wynikach badań monitoringowych;
- sporządzanie ocen na podstawie wyników badań i kontroli jakości wód przeznaczonej do spożycia przez ludność.
- Sprawowanie bieżącego nadzoru sanitarnego nad urządzeniami służącymi do zaopatrywania ludności w wodę do spożycia i basenów kąpielowych.
- Nadzorowanie jakości wody w basenach kąpielowych oraz wydawanie odpowiednich ocen jakości tych wód.
- Sprawowanie nadzoru sanitarnego w zakresie utrzymania należytego stanu higieniczno-zdrowotnego w obiektach użyteczności publicznej: domy pomocy społecznej, hotele, obiekty wczasowo-turystyczne, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, odnowy biologicznej, środki i obiekty transportu osobowego, cmentarze, apteki, domy kultury, stadiony, gabinety masażu i rehabilitacji, kina, pralnie, targowiska, hale sportowe, parkingi, sklepy zielarskie, stacje paliw oraz zakłady opieki zdrowotnej.
- Prowadzenie ewidencji obiektów nadzorowanych przez sekcję higieny komunalnej.
- Przyjmowanie, ewidencjonowanie, rozpatrywanie i załatwianie skarg i wniosków.
- Wydawanie zezwoleń na przeprowadzenie ekshumacji i przewozu zwłok oraz prowadzenie nadzoru sanitarnego nad przeprowadzaniem ekshumacji.
- Przygotowywanie projektów decyzji i wykonywanie innych czynności w postępowaniu administracyjnym i postępowaniu egzekucyjnym w administracji w stosunku do podmiotów objętych nadzorem sanitarnym.
- Współpraca z organami administracji samorządowej oraz innymi zainteresowanymi instytucjami w celu poprawy stanu higieny środowiska.