W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia 2022

16.11.2022

swiatowy_dzien_rzucznia_palenia_2022

Każdego roku, w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. W tym roku data ta przypada na 17 listopada.

Za początek obchodów uznaje się 1974 rok i apel amerykańskiego dziennikarza Lynn Smitha w lokalnej gazecie, by jednego dnia wstrzymać się od palenia papierosów. Akcja zaskakująco się przyjęła i zajęła w kolejnych latach kolejne stany. Pozytywne efekty takich działań skłoniły Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem do ustanowienia trzeciego czwartku listopada Dniem Rzucania Palenia.

W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzi się od 1991 roku, a samo wydarzenie, w założeniu, wzywa ludzi do rzucenia palenia w tym dniu lub wykorzystania tego dnia do opracowania planu przyszłego rzucenia palenia. Ponadto obchody podkreślają istotność problemu palenia tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz jego skutków zdrowotnych.

Jak palenie tytoniu wpływa na  zdrowie?

Palenie uszkadza drogi oddechowe, pęcherzyki płucne. Uszkodzenie to rozpoczyna się wkrótce po tym, jak ktoś zaczyna palić, a czynność płuc pogarsza się tak długo, jak osoba pali. Mimo to może minąć wiele lat, zanim problem stanie się wystarczająco zauważalny, aby można było zdiagnozować chorobę płuc.
Uszkodzenia płuc spowodowane dymem mogą prowadzić do poważnych, długotrwałych chorób płuc, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Palenie może również zwiększać ryzyko infekcji płuc, takich jak zapalenie płuc i gruźlica, oraz może zintensyfikować niektóre istniejące choroby płuc, takie jak astma. Palenie jest zdecydowanie najczęstszą przyczyną POChP. Ryzyko wzrasta, im więcej palisz i im dłużej palisz.
Niektóre z wczesnych objawów POChP mogą obejmować odgłosy w klatce piersiowej (takie jak świszczący oddech, grzechotanie lub gwizdy), duszność podczas aktywności i odkrztuszanie śluzu (flegmy). Tak zwany „kaszel palacza” może być wczesnym objawem POChP.

Palenie tytoniu uszkadza również serce i naczynia krwionośne (układ sercowo-naczyniowy), zwiększając ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Palenie jest główną przyczyną choroby niedokrwiennej serca, w której tętnice serca nie mogą dostarczać do mięśnia sercowego wystarczającej ilości krwi bogatej w tlen.

Palenie powoduje wysokie ciśnienie krwi, obniża zdolność do ćwiczeń i zwiększa prawdopodobieństwo krzepnięcia krwi. Obniża również poziom HDL (dobrego) cholesterolu we krwi. Wszystkie te czynniki są czynnikami ryzyka zawałów serca i udarów mózgu.

Palenie może wpływać na zdrowie człowieka również na wiele innych sposobów, uszkadzając prawie każdy narząd w ciele. Oto kilka przykładów jakie inne negatywne dla zdrowia skutki może przynieść palenie tytoniu:

  • przewlekłe zapalenie oskrzeli
  • rozedma
  • zwiększone ryzyko chorób dziąseł i utraty zębów
  • obniżona funkcja układu odpornościowego
  • zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2
  • osłabiony zmysł węchu i smaku
  • przedwczesne starzenie się skóry
  • nieświeży oddech i przebarwione zęby
  • niższa gęstość kości (cieńsze kości), co oznacza większe ryzyko złamań kości, w tym złamania szyjki kości udowej
  • wyższe ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów
  • zwiększone ryzyko zaćmy (zmętnienie soczewek oczu)
  • zwiększone ryzyko związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej, które może prowadzić do ślepoty
  • rany gojące się dłużej

Wiele problemów zdrowotnych związanych z paleniem może obniżyć jakość życia danej osoby. Choroby związane z paleniem mogą utrudniać oddychanie, poruszanie się, pracę lub zabawę.

Dziesięciolecia badań wykazały kilka dobrych powodów do rzucenia palenia, w tym korzyści zdrowotne i finansowe, które mogą uratować życie i pieniądze. Chociaż najlepiej jest rzucić palenie tak wcześnie, jak to możliwe, rzucenie palenia w każdym wieku może prowadzić do lepszego zdrowia i stylu życia.

Przydatne strony internetowe

  • www.jakrzucicpalenie.pl – strona Ogólnopolskiej Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym działającej przy Centrum Onkologii w Warszawie
  • www.stopfejkfriends.pl – strona kampanii społecznej #STOPFEJKFRIENDS upowszechniająca wiedzę na temat szkodliwości palenia tytoniu i używania elektronicznych papierosów – w szczególności przez osoby poniżej 18 roku życia
  • www.planujedlugiezycie.pl – strona kampanii społecznej realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej

 

Źródła:

https://www.cancer.org/healthy/stay-away-from-tobacco/health-risks-of-tobacco/health-risks-of-smoking-tobacco.html 
https://www.cancer.org/healthy/stay-away-from-tobacco/reasons-to-quit-smoking.html 
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/tobacco 
https://nationaltoday.com/great-american-smokeout/ 
https://www.gov.pl/web/wsse-lodz/swiatowy-dzien-rzucania-palenia-2020

{"register":{"columns":[]}}