W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne ferie zimowe

14.02.2022

Ferie zimowe 2022

Od dziś w naszym województwie trwają ferie zimowe. Niezależnie od tego, czy czas wolny od nauki będzie spędzony na wyjeździe, w domu czy na półkoloniach, ważne jest zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Poniżej przypominamy o kilku z nich.

PLANUJ:

  • WYJAZD NA ZORGANIZOWANY WYPOCZYNEK. Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdź pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Informacje na ten temat uzyskasz na stronie internetowej: www.wypoczynek.mein.gov.pl

  • GDY WYCHODZISZ NA ZEWNĄTRZ. Ubieraj się stosownie do pogody – pamiętaj o szaliku, czapce, rękawiczkach, nieprzemakalnej kurtce i butach. Zabezpiecz skórę twarzy i rąk kremem ochronnym na zimno i wiatr. Nie wychodź z domu głodny – uczucie sytości zwiększy odporność na odczucie zimna.

  • BEZPIECZNY WYPOCZYNEK. Na nartach zjeżdżaj tylko na oznakowanych trasach. Nie przywiązuj sanek do auta itp. Nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu jezdni. Na łyżwach ślizgaj się tylko w wyznaczonych miejscach. Tylko dobrze zorganizowane i nadzorowane lodowisko gwarantuje bezpieczną zabawę!

  • NA ŚWIEŻYM POWIETRZU. Nie rozgrzewaj się alkoholem. Przebywanie pod wpływem alkoholu na mroźnym powietrzu grozi utratą przytomności, wychłodzeniem organizmu, a nawet śmiercią.

OBSERWUJ:

  • OBSERWUJ PROGNOZY POGODY. Pamiętaj żeby dostosować swój ubiór, ale też planowane aktywności do aktualnej pogody. Ograniczaj zbyt długie przebywanie na mrozie.

  • NA STOKU dostosuj trasę do swoich umiejętności i pogody. Zabierz telefon komórkowy z dobrze naładowaną baterią oraz numerem alarmowym. Nie oddalaj się od grupy na szlakach. Na bieżąco śledź komunikaty wydawane przez TOPR i bezwzględnie się do nich stosuj.

  • PAMIĘTAJ! Wchodząc na zamarznięty zbiornik wody zawsze ryzykujesz! Gdy lód się pod tobą załamie rozłóż szeroko ręce, zwiększając kontakt z pokrywą lodową. Cały czas staraj się wezwać pomoc. Gdy samodzielnie uda Ci się wydostać na zewnątrz, poruszaj się w kierunku brzegu w pozycji leżącej tak, aby zmniejszyć nacisk na lód.

  • IDĄC DO KLUBU z przyjaciółmi zawsze miej na oku swoją szklankę lub kieliszek. Uważaj na nowe narkotyki tzw. „dopalacze”. Ich skład i działanie nigdy nie są pewne. Jeżeli czyjeś zachowanie budzi Twoje podejrzenia – nie wahaj się, reaguj!

REAGUJ:

  • Jeśli jesteś świadkiem wypadku lub zdarzenia, w którym ktoś potrzebuje pomocy – nie wahaj się - zadzwoń pod numer alarmowy 112.

  • Zapisz w telefonie podstawowe telefony alarmowe, gdyż w sytuacji stresu możesz ich nie pamiętać:

999 - pogotowie ratunkowe

998 - straż pożarna

997 - policja


 

POLECANE SERWISY:

Zasady bezpieczeństwa dotyczące zabaw na śniegu, lodowisku i podczas kuligów https://bialystok.policja.gov.pl/po2/prewencja/poradnik/49686,Bezpieczne-Ferie.html

Bezpiecznie na stoku – http://www.bezpiecznienastoku.pl/

Ostrożnie na lodzie http://rzeczny.policja.waw.pl/kr/aktualnosci/108222,Uwaga-Ostroznie-na-lodzie.html

Bezpieczne poruszanie się po górach http://gopr.org/poradnik/

Akademia Górska https://topr.pl/index.php/narciarstwo

 

{"register":{"columns":[]}}