Światowy Dzień Rzucania Palenia
21.11.2024
Każdego roku w trzeci czwartek listopada – w kalendarzu zdrowia przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia. Ma on na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na ekonomiczne i zdrowotne skutki palenia, nie tyko tradycyjnych papierosów, ale w ostatnich latach również e-papierosów.
Pomysłodawcą tego Dnia był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 r. zaapelował do czytelników swojej gazety, aby jednego dnia na próbę przestali palić papierosy. Jak się okazało, do wyzwania podeszło łącznie około 150 tys. osób – zachęcone tym wynikiem Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.
Według Światowej Organizacji Zdrowia, palenie obok picia alkoholu oraz otyłości – jest najważniejszym problemem zdrowia publicznego w Europie. Według przeprowadzonego w 2020 r. przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny PIB badania, przynajmniej jednego tradycyjnego papierosa dziennie wypala w Polsce 23% mężczyzn oraz prawie 15% kobiet. Coraz więcej osób sięga też po papierosy elektronicznie – we wspomnianym raporcie przyznało się do tego blisko 11% mężczyzn i 7% kobiet.
W opublikowanym w kwietniu 2024 r. przez Instytut Człowieka Świadomego dokumencie pt. „Palenie tytoniu – najważniejszy czynnik wpływający na zdrowie Polaków” wskazano, że 8 mln Polaków regularnie pali, zaś nawet 70 tys. rocznie umiera z powodu chorób odtytoniowych. Dodatkowo w Polsce codziennie 4 mln dzieci są bezpośrednio narażone na dym tytoniowy.
Palenie papierosów jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju m.in. chorób układu oddechowego (POCHP), chorób układu krążenia (miażdżyca, tętniak aorty, choroba niedokrwienna serca, zwyrodnienie mięśnia sercowego) oraz nowotworów (rak płuc, przełyku, jamy ustnej, górnych dróg oddechowych, nerek). Palenie ma również negatywny wpływ na stan zdrowia jamy ustnej, wpływa na równowagę mikrobiologiczną, zakłóca naturalne procesy regeneracji i prowadzi do trwałych zmian w obrębie zębów oraz dziąseł.
Mając na uwadze zdrowie mieszkańców powiatu wieruszowskiego,
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie apeluje,
byś rzucił palenie papierosów już dziś!
Dzięki temu zyskasz:
- po 20 minutach – spada tętno
- w ciągu 12 godzin – wraca do normy poziom tlenku węgla we krwi
- po 24 godzinach – zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca
- w ciągu 2–12 tygodni – poprawia się krążenie i czynność płuc
- do 3 miesięcy – poprawia się kondycja fizyczna
- w ciągu 1–9 miesięcy – ustępują kaszel i duszność
- po roku – o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca
- po 5 latach – zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku i krtani oraz płuc
- w ciągu 10 lat – śmiertelność z powodu raka płuc jest o około połowę mniejsza niż wśród palaczy
- w ciągu 5–15 lat – ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu porównywalnego do osób niepalących
- po 15 latach – ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej
- w ciągu 15 lat – ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie jak u niepalących
NIE CZEKAJ! RZUĆ PALENIE JUŻ DZIŚ! WYJDZIE CI TO NA ZDROWIE!