W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia 2021

18.11.2021

Światowy dzień rzucania palenia

Każdego roku, w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jego początki sięgają 1974 roku i apelu amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha do powstrzymania się na jeden dzień od palenia papierosów. Akcja przyniosła zaskakujące rezultaty, w efekcie w kolejnych latach obejmując następne stany. Widząc pozytywne wyniki takich działań Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem ustanowiło trzeci czwartek listopada Dniem Rzucania Palenia. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia jest obchodzony od 1991 roku a samo wydarzenie, w założeniu, wzywa ludzi do rzucenia palenia. Ponadto dzień ten podkreśla istotność problemu palenia tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz skutki zdrowotne wywołane przez tytoń.

Każdego roku na świecie umiera ponad 8 milionów ludzi z powodu używania tytoniu. Ponad 7 milionów z tych zgonów jest wynikiem bezpośredniego palenia tytoniu, a około 1,2 miliona jest wynikiem palenia biernego. Prawie połowa wszystkich dzieci oddycha powietrzem zanieczyszczonym dymem tytoniowym, a 65 000 dzieci umiera każdego roku z powodu chorób związanych z biernym paleniem.

Według badań przeprowadzonych przez CBOS w lipcu 2019 roku papierosy pali jedna czwarta dorosłych Polaków (26%) – co piąty regularnie, a co dwudziesty – okazjonalnie. Odsetek palących jest obecnie najniższy w historii badań.

W 2010 roku w życie weszła tzw. ustawa antynikotynowa, zakazująca palenia w miejscach publicznych, tym samym palacze są obecnie mniej widoczni w przestrzeni publicznej niż w ostatnich latach. Obniżył się poziom przyzwolenia społecznego na obecność osób palących w otoczeniu innych ludzi.

Rzucając palenie, korzyści dla organizmu widoczne są niemal natychmiast. Organizm zaczyna się regenerować już od pierwszej chwili od zaprzestania palenia. Korzyści są natychmiastowe i długoterminowe:

  • po 24 godzinach – zmniejsza się ryzyko ostrego zawału serca

  • po 20 minutach – spada tętno

  • w ciągu 12 godzin – wraca do normy poziom tlenku węgla we krwi

  • w ciągu 2–12 tygodni – poprawia się krążenie i czynność płuc

  • do 3 miesięcy – poprawia się kondycja fizyczna

  • w ciągu 1–9 miesięcy – ustępują kaszel i duszność

  • po roku – o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca

  • po 5 latach – zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku i krtani oraz płuc

  • w ciągu 10 lat – śmiertelność z powodu raka płuc jest o około połowę mniejsza niż wśród palaczy

  • w ciągu 5–15 lat – ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu porównywalnego do osób niepalących

  • po 15 latach – ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej

  • w ciągu 15 lat – ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie jak u niepalących.

Ponadto poprawia się samopoczucie fizyczne i psychiczne, wygląd i kondycja skóry, włosów i paznokci. Zaczyna się wyraźniej odczuwać smaki i zapachy. Unika się narażania bliskich na dym tytoniowy, ani na ewentualne doświadczenia związane z chorobami spowodowanymi biernym paleniem papierosów. Rzucenie palenia daje ogromne poczucie satysfakcji!

Uzależnienie od nikotyny w papierosach jest jednym z najsilniejszych i najbardziej śmiertelnych nałogów, jakie można mieć. Rzucenie palenia jest trudne dla wielu osób, które palą. Wymaga zaangażowania i zaczyna się od planu, ponadto często potrzeba więcej niż jednej próby rzucenia palenia i dużego wsparcia bliskich. Można zauważyć prawidłowość, że rozpoczęcie palenia w młodym wieku przekłada się na intensywność nałogu.

Osobom palącym zdecydowanie zaleca się stosowanie sprawdzonych metod rzucania palenia, takich jak leki na receptę i poradnictwo, aby rzucić palenie. Warto porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania porady.


 

Przydatne strony internetowe:


 

http://jakrzucicpalenie.pl/ – strona Ogólnopolskiej Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym działającej przy Centrum Onkologii w Warszawie

http://stopfejkfriends.pl/ – strona kampanii społecznej #STOPFEJKFRIENDS upowszechniająca wiedzę na temat szkodliwości palenia tytoniu i używania elektronicznych papierosów – w szczególności przez osoby poniżej 18 roku życia

https://planujedlugiezycie.pl/ – strona kampanii społecznej realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/zagrozenia-zwiazane-z-e-papierosami--men-i-gis-ostrzegaja - informacja dla rodziców na temat potencjalnych zagrożeń związanych ze stosowaniem elektronicznych papierosów opracowana przez MEN i GIS


 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}