Informacje dla rolników
Informacje dla rolników
Produkcja pierwotna (podstawowa) żywności pochodzenia roślinnego – obowiązki plantatorów w zakresie rejestracji i wymagań higienicznych
„Produkcja podstawowa (pierwotna)” oznacza produkcję, uprawę lub hodowlę produktów podstawowych, w tym zbiory, dojenie i hodowlę zwierząt gospodarskich przed ubojem. Oznacza także łowiectwo i rybołówstwo oraz zbieranie runa leśnego „surowiec” oznacza produkty produkcji pierwotnej, w tym produkty ziemi, pochodzące z hodowli, polowań i połowów
Rejestracja producenta pierwotnego – plantatora, osoby uprawiającej produkty roślinne
z przeznaczeniem dla wprowadzania do obrotu, sprzedaży, przetwórstwa nie wymaga zatwierdzania. Wyjątek stanowią producenci kiełków.
Przedsiębiorstwa sektora spożywczego prowadzące produkcję podstawową/pierwotną produktów pochodzenia roślinnego oraz podmioty prowadzące sprzedaż bezpośrednią tych produktów obowiązane są złożyć wniosek o wpis do Rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgodnie z art. 61 i art. 63 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r.
o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
Wzór wniosku o rejestrację, który należy złożyć do terenowo właściwej powiatowej lub granicznej stacji sanitarno-epidemiologicznej, określa załącznik nr 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29.05.2007 r. w sprawie wzorów dokumentów dotyczących rejestracji i zatwierdzania zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność podlegających urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. Nr 106, poz. 730).
W przypadku producentów kiełków – podmiot, który zamierza podjąć działalność w zakresie produkcji i obrotu kiełków jest obowiązany do złożenia wniosku o rejestrację i zatwierdzenie zakładu do właściwego państwowego powiatowego lub granicznego inspektora sanitarnego, zgodnie z art. 61 – 64 ww. ww. ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Zatwierdzenie zakładu dokonywane jest na podstawie kontroli przeprowadzonej w zakładzie przez przedstawiciela Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w trakcie której sprawdzane jest spełnianie m.in. wymagań higienicznych. Na tej podstawie dany zakład wpisywany jest do rejestru zakładów nadzorowanych przez Inspekcję. Zatwierdzany zakład musi spełniać wymagania określone w Rozporządzeniu nr 210/2013 w sprawie zatwierdzania zakładów produkujących kiełki zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 852/200. Ponadto, wobec tego typu produkcji zastosowanie ma Rozporządzenie nr 209/2013 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2073/2005 w odniesieniu do kryteriów mikrobiologicznych dotyczących kiełków i zasad pobierania próbek z tusz drobiowych i świeżego mięsa drobiowego. Ponadto w roku 2017 opublikowany został Przewodnik ESSA w zakresie higieny produkcji kiełków i nasion do kiełkowania(2017/C 220/03).
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:52017XX0708(01)&from=EN
Rolniczy handel detaliczny
Rolniczy handel detaliczny produktów pochodzenia roślinnego – to handel polegający na produkcji żywności pochodzącej w całości lub części z własnej uprawy i zbywaniu tej żywności konsumentowi końcowemu lub do zakładów prowadzących handel detaliczny
z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego. Mogą to być produkty nieprzetworzone (np. owoce, warzywa) lub przetworzone (np. dżemy, soki, przetwory owocowo-warzywne, oleje).
Od 01.01.2017 roku Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawuje nadzór nad rolniczym handlem detalicznym produktów pochodzenia roślinnego.
Rodzaje i ilości zbywanej żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego określone są w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16.12.2016 r. w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania (Dz.U. z 2016 r. poz. 2159).
Do produkcji przetworów owocowo-warzywnych, pieczywa – surowce nie muszą pochodzić wyłącznie z własnej uprawy. Należy przy tym pamiętać, że korzystając ze zwolnień podatkowych, 50% surowca musi pochodzić z własnego gospodarstwa.
W ramach Rolniczego Handlu Detalicznego można sprzedawać żywność do:
- konsumenta finalnego;
- zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego tj. sklepów, restauracji – zakłady te muszą być zlokalizowane na obszarze województwa, w którym ma miejsce prowadzenie produkcji tej żywności w ramach RHD, lub na obszarach powiatów lub miast stanowiących siedzibę wojewody lub sejmiku województwa, sąsiadujących z tym województwem.
Poniżej materiały ze szczegółowymi informacjami.
Materiały
Produkcja pierwotna podstawowe informacjeProdukcja_pierwotna_podstawowe_informacje.docx 0.02MB Rolniczy Handel Detaliczny Podstawowe informacje
Rolniczy_Handel_Detaliczny_podstaowe_informacje.docx 0.02MB