W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

15 październik - Światowy Dzień Walki z Rakiem Piersi

15 październik - Dzień Walki z Rakiem Piersi

W profilaktyce zdrowotnej październik jest utożsamiany z różowym miesiącem, Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Natomiast 15 października przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem Piersi. Jest to czas, w którym zwraca się uwagę, jak ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia, regularna samokontrola piersi, a także poddawanie się badaniom profilaktycznym, w tym mammografii i USG. Wszystkie te działania mają na celu zapobieganie lub wykrycie choroby na jej wczesnym etapie. To dzień, w którym okazuje się wsparcie nie tylko osobom chorym, ale i ich rodzinom, które także toczą ciężką wojnę o życie swoich najbliższych. Znakiem solidarności jest zakładana tego dnia różowa wstążeczka.

Rak Piersi to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego, który rozwija się miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych (np. płuc, wątroby, kości i mózgu). Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Na tą chorobę zapadają również mężczyźni. Dlatego tak ważne jest poddawanie się badaniom profilaktycznym oraz samobadaniom piersi (należy wykonywać regularnie, co najmniej raz w miesiącu).

Podczas samobadania piersi należy zwrócić uwagę na wyczuwalne zgrubienie w piersi, zmianę wielkości lub kształtu piersi, zmiany w wyglądzie skóry piersi, na towarzyszący bóle podczas samobadania, wydzielinę z brodawki i inne zmiany dotyczące brodawki oraz powiększenie węzłów chłonnych pachy. Nie każda zmiana występująca w piersi jest objawem nowotworu złośliwego, ale każda wymaga specjalistycznego badania diagnostycznego!

Szczególną uwagę powinny zachować osoby, u których zaobserwowano występowanie raka piersi lub raka jajnika u spokrewnionych członków rodziny, kobiety po 40 roku życia, u których wystąpiła wczesna pierwsza miesiączka (przed 12 rokiem życia) lub późna menopauza (po 54 roku życia) oraz kobiety, które nie rodziły lub późno urodziły pierwsze dziecko. Na chorobę narażone są również kobiety, których codzienna dieta jest bogata w tłuszcze nienasycone (zwierzęce), z nadwagą po menopauzie lub kobiety, którym brakuje aktywności fizycznej. Odpowiednia dieta bogata w warzywa i owoce, a uboga w tłuszcze oraz uprawianie aktywności fizycznej może uchronić przed zachorowaniem na nowotwór i inne choroby!

Materiały

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka
Załącznik​_2​_-​_Karmienie​_piersią​_zmniejsza​_ryzyko​_zachorowania​_na​_raka.pdf 1.19MB
Co to jest rak piersi?
Załącznik​_1​_-​_Co​_to​_jest​_rak​_piersi.pdf 1.21MB

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}