W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Jak załatwić sprawę...

Jak załatwić sprawę w zakresie:

Badania wody

     
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Wrześni informuje, w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrześni istnieje możliwość wykonania badań wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (w zakresie bakteriologicznym jak i fizykochemicznym). Próbki wody pobierane są przez próbkobiorców /przeszkolonych pracowników/ Oddziału Higieny Komunalnej w odpowiednio przygotowane butelki i w tym samym dniu transportowane w celu analizy do laboratorium.

Badania wykonywane są przez Akredytowane Laboratorium Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Koninie ul. Staszica 16.

Klienci (przedsiębiorstwa, firmy, indywidualne osoby), którzy chcą wykonać badanie wody dla własnych potrzeb powinni zgłosić się do PSSE we Wrześni ul. Słowackiego 2 (I piętro) w celu złożenia zlecenia na pobranie próbek i badania. Zakres badań ustalony jest w zależności od potrzeb klienta. Koszt poboru i badań zależy od zakresu badań i liczby pobranych próbek.

Zleceniodawca otrzymuje dwa rachunki: - rachunek za pobranie próbek wody z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej we Wrześni oraz - rachunek za badanie próbek wody z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Koninie, które można regulować w kasach poszczególnych PSSE bądź przelewem.

Pobór prób wody i transport do laboratorium odbywa się tylko jeden raz w tygodniu tj. w poniedziałki. 

Ekshumacja zwłok

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Wrześni informuje wszystkie osoby zainteresowane dokonaniem ekshumacji zwłok i szczątków, że jest ona dopuszczalna w okresie od 16 października do 15 kwietnia. Ekshumacja taka przeprowadzana jest na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania zwłok za zezwoleniem Inspektora Sanitarnego. Decyzja zostaje wydana po uzyskaniu zgody na przeprowadzenie ekshumacji wszystkich członków najbliższej rodziny.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy PSSE we Wrześni od pn. – pt. w godz. 7.25-15.00

Uzgodnienia projektu
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Wrześni informuje, że zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 14 marca 1985r o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. 2021 r., poz. 195 późn. zm.) do zakresu działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w dziedzinie zapobiegawczego nadzoru sanitarnego należy między innymi uzgadnianie dokumentacji projektowej pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych dotyczących:
  1.       budowy oraz zmiany sposobu użytkowania obiektów budowlanych, statków morskich, żeglugi śródlądowej i powietrznych,
  2.       nowych materiałów i procesów technologicznych przed ich zastosowaniem w produkcji lub budownictwie.

Uzgodnienie w zakresie wymagań higieniczno - sanitarnych obejmuje dokumentację projektową w częściach: technologicznej, architektoniczno-budowlanej, w tym plan zagospodarowania terenu oraz instalacji sanitarnych. Inspektor Sanitarny może uzgadniać inne niż projekt budowlany fazy dokumentacji projektowej, jeżeli uzna to za niezbędne ze względów sanitarnych i zdrowotnych lub o takie uzgodnienie zwróci się jednostka projektowania, inwestor lub projektant. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny uzgadnia projekt budowlany po zapoznaniu się z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu inwestycji, jeżeli uzyskanie takiej decyzji jest wymagane i jest zobowiązany do sprawdzenia, czy wymagania higieniczne i zdrowotne zawarte w tej decyzji są uwzględnione w projekcie budowlanym, będącym przedmiotem uzgodnienia.

Dokumentacja projektowa obiektu (projekt adaptacji, projekt technologiczny lub projekt budowlany), powinna być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami t.j.:

  1.      Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ( Dz. U. z 2015, poz. 1422 z późn. zm.);
  2.       Ustawą z dnia 7 lipca 1994r. Prawo Budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2020r., poz. 1333 z późn. zm.);
  3.      Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r., w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2003r., Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.);

oraz przepisami szczegółowymi dla danej działalności.

Do dokumentacji podlegającej uzgodnieniu należy dołączyć wniosek. Wniosek można pobrać w siedzibie PSSE we Wrześni przy ul. Słowackiego 2 w godz. 7.25-15.00 lub ze strony internetowej: https://www.gov.pl/web/psse-wrzesnia. Wniosek składa inwestor, a gdy w imieniu inwestora działa pełnomocnik, wówczas należy dołączyć upoważnienie wraz z opłatą skarbową. Za badania oraz inne czynności wykonywane przez organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej w związku ze sprawowaniem bieżącego oraz zapobiegawczego nadzoru sanitarnego, pobiera się opłaty w wysokości kosztów ich wykonania. W ciągu miesiąca od dnia wszczęcia postępowania, a w sprawie szczególnie skomplikowanej w ciągu dwóch miesięcy wnioskodawca otrzymuje opinię sanitarną. Do wyżej określonego terminu załatwienia sprawy nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu (art. 35 § 5 - Kodeksu Postępowania Administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2021r., poz. 735). 

Badania kału na nosicielstwo

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Wrześni informuje, że od dnia 23 marca 2020 r. zawieszony zostaje pobór kału do badań na nosicielstwo do odwołania.

Badanie kału na nosicielstwo chorobotwórczych pałeczek Salmonella / Shigella dla celów sanitarno – epidemiologicznych musi wykonać osoba, która będzie pracować w: zakładach żywienia zbiorowego; zakładach hurtowych i detalicznych obrotu nieopakowaną żywnością; zakładach uzdatniających i dostarczających wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi lub lód do celów spożywczych; zakładach produkujących lub wprowadzających żywność do obrotu; zakładach mleczarskich przy pozyskiwaniu i przetwórstwie mleka oraz na fermach; dotyczy również rolników gospodarujących indywidualnie; gospodarstwach rolnych, w których produkuje się żywność w celu wprowadzenia do obrotu, w odniesieniu do osób biorących udział w pracach wymagających bezpośredniego kontaktu z nieopakowanymi środkami spożywczymi lub prowadzących takie gospodarstwa; aptekach, punktach aptecznych, sklepach zielarskich i hurtowniach farmaceutycznych; zakładach opieki zdrowotnej w tym w żłobkach, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, zakładach opiekuńczo-leczniczych; przedszkolach i innych miejscach przebywania dzieci do lat 6; podmiotach świadczących usługi w wagonach restauracyjnych, barowych oraz przy przewozie nieopakowanych artykułów żywnościowych w wagonach chłodniach; podmiotach świadczących usługi na statkach powietrznych i wodnych na stanowiskach stewardów i stewardes. 

 

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
26.02.2021 12:25 Klaudia
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Klaudia Zbieranek
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Jak załatwić sprawę... 8.0 18.09.2022 13:11 Klaudia
Jak załatwić sprawę... 7.0 18.09.2022 13:06 Klaudia
Jak załatwić sprawę... 6.0 15.09.2022 15:15 Klaudia
Jak załatwić sprawę... 5.0 14.09.2022 14:47 Klaudia
Jak załatwić sprawę... 4.0 14.09.2022 14:46 Klaudia
Jak załatwić sprawę... 3.0 26.04.2022 12:27 Klaudia
Jak załatwić sprawę... 2.0 13.05.2021 08:54 Klaudia
Jak załatwić sprawę... 1.0 26.02.2021 12:25 Klaudia

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}