Światowy Dzień Rzucania Palenia
Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest corocznie w trzeci czwartek listopada. W tym roku Światowy Dzień Rzucenia Palenia przypada 17 listopada 2022 r. Pomysłodawcą akcji był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Efekt był niespodziewany, bo aż 150 tysięcy osób podjęło próbę ograniczenia się w paleniu papierosów przez jedną dobę. W kolejnych latach akcja objęła już wszystkie stany i następne tysiące palaczy. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku.
Dym papierosowy zawiera 4 tys. związków chemicznych niebezpiecznych dla zdrowia oraz ponad 40 substancji o działaniu rakotwórczym, która są przyczyną powstawania nowotworów. Do tych związków możemy zaliczyć: nikotynę, substancje smoliste, tlenek węgla, formaldehydy, amoniak, tlenki azotu, arszenik, cyjanek wodoru.
Palenie papierosów tradycyjnych oraz e-papierosów powoduje wiele negatywnych skutków dla zdrowia człowieka, między innymi:
- Choroby układu oddechowego – Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP), rozedma płuc, astma oskrzelowa, gruźlica,
- Choroby układu krążenia – choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, tętniak aorty
- Nowotwory – płuc, nerki, języka, wargi, pęcherza moczowego
Dym tytoniowy wdychany przez osoby niepalące tzw. „bierne palenie” jest bardziej szkodliwy dla zdrowia niż dym wdychany przez osoby palące prosto z papierosa. Jest to związane ze zwiększoną zawartością dwutlenku węgla, który zwiększa wchłanianie nikotyny do organizmu przez osoby niepalące. Palenie papierosów w otoczeniu dzieci prowadzi do wymuszonego wdychania przez nie dymu tytoniowego powodując: infekcje dróg oddechowych, astmę, zapalenie ucha środkowego, nowotwory, a nawet śmierć łóżeczkową u niemowląt.
Osoby, które wymagają pomocy w rzuceniu palenia należy poinformować, że mogą z niej skorzystać w:
- Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym pod nr tel. 801 108 108 lub 222 118 015 od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 – 21:00 oraz w sobotę w godzinach 09:00 – 15:00. Doradcy w Poradni pomagają w opracowaniu Indywidualnego Planu Terapii i wspierają przez cały czas trwania procesu rzucania palenia. Można zamówić konsultację i ustalić dogodny dla siebie termin w godzinach pracy Poradni.
- Bezpłatnej Poradni Antynikotynowej w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii – zapisy pod numerem telefonu 61 66 54 311 od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 – 13:00. Poradnia oferuje indywidualne i grupowe formy pomocy.
- Porady dotyczące rzucenia palenia można znaleźć na stronie internetowej: http://jakrzucicpalenie.pl/