W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zespół FAS

9 września - Światowy Dzień FAS

9 wrzesień – Światowy Dzień FAS

Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy) obchodzony jest 9 września każdego roku. Dzień ten został tak dobrany, aby dziewiątego dnia dziewiątego miesiąca roku świat pamiętał, że w ciągu dziewięciu miesięcy ciąży kobieta powinna powstrzymać się od alkoholu. Dzień ten ma na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży oraz jego negatywnego wpływu na rozwój płodu. Z ideą ustanowienia Dnia Świadomości o FAS wystąpili rodzice niepełnosprawnych dzieci z płodowym zespołem alkoholowym, aby zwrócić uwagę na problem FAS na świecie.

Pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS odbył się 9 września 1999 (09-09-1999) w Auckland w Nowej Zelandii, podczas ,,Minuty refleksji” (w lokalnym kościele), o godz. 9:09 (dziewiątego dnia, dziewiątego miesiąca każdego roku, od 1999, przez 9 miesięcy ciąży bez alkoholu). Następny Dzień FAS odbyły się kolejno w Australii, RPA, USA, aby w końcu, przy udziale wolontariuszy z Włoch, Niemiec i Szwecji przenieść się na grunt europejski (w tym Polskę).

Obchody Światowego Dnia FAS w Polsce odbyły się w 2001 roku w Śląskim miasteczku Lędziny z inicjatywy Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa Oddział Śląski przy wsparciu miejscowego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Gościem specjalnym była Toni Hager  (USA) założycielka organizacji ,,Kidscanlearn”, a także przedstawiciel Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Aktywnie w przygotowania włączyła się Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie.

FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy) jest to zespół wad wrodzonych, obejmujących zaburzenie fizyczne i umysłowe, które są konsekwencją picia alkoholu prze kobietę w ciąży. Płód nie ma wykształconych mechanizmów umożliwiających metabolizowanie alkoholu tak dobrze, jak dorosły człowiek. Wobec tego niezmetabolizowany alkohol może uszkadzać komórki mózgu, rdzenia kręgowego i innych części ciała oraz zakłócać ich rozwój. Może on wywoływać niepełnosprawność umysłową, wiele dysfunkcji mózgu oraz anomalie rozwojowe. Alkohol wypity przez kobietę dostaje się do organizmu dziecka poprzez łożysko, wpływając negatywnie na rozwój dziecka. Pół godziny po wypiciu napoju alkoholowego przez matkę stężenie alkoholu we krwi dziecka jest takie samo, jak we krwi matki. 

Do najważniejszych skutków picia alkoholu w ciąży możemy zaliczyć poronienie lub przedwczesny poród, niską wagę urodzeniową dziecka, uszkodzenie układu nerwowego i mózgu (w każdym trymestrze ciąży), zespół ADHD, obniżenie sprawności intelektualnej, zniekształcenie głowy i twarzy, choroby umysłowe, opóźnienie wzrostu, wady serca, wady nerek, problemy z kośćmi, deformacje stawów, kończyn i palców, charakterystyczne rysy twarzy (małe oczy, wyjątkowa cienka górna warga, krótki zadarty nos i gładka powierzchnia skóry między nosem a górną wargą), problemy z widzeniem i ze słyszeniem, zachowania agresywne, zaburzenia emocjonalne, wystąpieniem FAS.

Zespół FAS jest nieuleczalny, a więc występuje u dzieci i u dorosłych. FAS to zaburzenie rozwojowe, którego można całkowicie uniknąć stosując abstynencję od alkoholu w ciąży.

To nieprawda, że jeden papieros, drink czy lampka wina nie zaszkodzą!
Pamiętaj! Nawet najmniejsza ilość wypitego przez przyszłą matkę alkoholu może negatywnie wpłynąć na rozwój płodu.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}