W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bakterie Legionella w instalacjach wodnych budynków - podstawowe informacje i zalecenia

03.06.2024

Bakterie Legionella sp. znalazły dogodne warunki w wewnętrznych instalacjach wodnych budynków mieszkalnych i użytkowych, w szczególności związanych z wodą ciepłą. Temperatura wody w okolicach 40°C, obecność osadów i biofilmu oraz stagnacja wody, sprzyjają rozwojowi pałeczek Legionella sp. Ważne jest, aby prowadzić działania ograniczające występowanie i namnażanie się bakterii.

Legionella

Bakterie Legionella to Gram-ujemne pałeczki, wykrywane w różnych środowiskach wodnych, które namnażają się w temperaturze 20°C - 50°C. Mogą występować licznie min. w instalacjach i zbiornikach ciepłej wody budynków (również zimnej >20°C), a ich rozwojowi sprzyja obecność biofilmu i osadów wewnątrz instalacji.

Do zakażenia człowieka pałeczkami Legionella dochodzi drogą inhalacyjną, na skutek wdychania rozproszonego aerozolu wodno-powietrznego, który może być wytwarzany m.in. w prysznicach, ośrodkach SPA, nawilżaczach powietrza, na pływalniach, fontannach, kurtynach wodnych.

Do identyfikacji bakterii Legionella doprowadziła tajemnicza epidemia, która wybuchła w lipcu 1976 roku. Dotknęła ona uczestników Konwentu Legionu Amerykańskiego odbywającego się w hotelu w Filadelfii. Chorobę nazwano legionelozą - chorobą legionistów, z dominującymi objawami zapalenia płuc o ciężkim przebiegu. Choroba legionistów może również wystąpić bez objawów zapalenia płuc - grypopodobna gorączka Pontiac.

W celu zmniejszenie ryzyka zakażenia bakteriami Legionella, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na właściwą eksploatację instalacji wodnej budynku. Składa się na to przestrzeganie określonych zasad i rutynowych procedur, m.in.:

  • właściwy dobór projektu i wykonanie instalacji wodnej - stosowanie cyrkulacji wody, unikanie ślepych odcinków rur, izolacja rur wody ciepłej i zimnej, użycie dopuszczonych do użytku materiałów i wyrobów, uwzględnienie możliwości wykonywania dezynfekcji instalacji (termicznej lub chemicznej),
  • bieżące utrzymywanie temperatury wody na poziomie 55°C,
  • ograniczanie stagnacji wody poprzez jej spuszczanie przez prysznice i krany, w szczególności po okresach nieużywania wody (np. urlop, przerwa wakacyjna, awarie),
  • zapobieganie powstawaniu biofilmu i osadów wewnątrz rur i zbiorników wody – płukanie instalacji, kontrola stanu technicznego (występowanie korozji),
  • okresowe prowadzenie dezynfekcji termicznej lub chemicznej instalacji wodnej (przepisy Prawa Budowlanego określają, że do przeprowadzenia dezynfekcji termicznej niezbędne jest zapewnienie uzyskania w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 70°C i nie wyższej niż 80°C).

Przytoczone powyżej działania należy indywidualnie dostosować do rodzaju systemu wodnego danego budynku.

Zachęcamy do zapoznania się z załączoną ulotką przygotowaną przez pracowników PSSE.

Materiały

Legionella ulotka A4
Legionella​_ulotka​_27052024.pdf 9.03MB
{"register":{"columns":[]}}