Sekcja Higieny Pracy
Kierownik Sekcji mgr inż. Anna Azarewicz
Kontakt:
tel. 748 166 762
pokój nr 15, parter
Sekcja Higieny Pracy
Kierownik Sekcji mgr inż. Anna Azarewicz
Kontakt:
tel. 748 166 762
pokój nr 15, parter
Do zadań sekcji należy:
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Zadania | 3.0 | 18.10.2023 10:43 Paulina Zielińska |
Higiena Pracy zadania | 2.0 | 17.10.2023 17:53 Radosław Radzimowski |
Higiena Pracy zadania | 1.0 | 30.10.2021 00:33 Anna Jednak-Dudzik |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP
Zgodnie z nowym, obowiązującym od 3 sierpnia 2012r. rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 24 lipca 2012r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (Dz. U. z 2012r., poz. 890) pracodawca ma obowiązek złożenia w terminie do 15 stycznia 2006r rocznej informacji o czynnikach lub procesach technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym.
W związku z tym, w celu pomocy pracodawcom w sporządzeniu powyższej informacji, na stronie internetowej BIP Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dziale Higieny Pracy wsse.ibip.wroc.pl oraz Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu zamieszczono wskazówki dotyczące prawidłowego wypełnienia w/w druku (formularza).
strona Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu:
- na stronie znajdują się również do pobrania druki:
- formularz dot. informacji o czynnikach rakotwórczych i mutagennych
- wzór pisma przewodniego
17.04.2024
Na podstawie art. 30a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii Główny Inspektor Sanitarny podejmując działania z zakresu wczesnego ostrzegania utworzył rejestr zatruć środkami zastępczymi (ŚZ) lub nowymi substancjami psychoaktywnymi (NSP), w celu ograniczenia zagrożeń, jakie stwarzają te substancje. Rejestr prowadzony jest w formie elektronicznej jako System Monitorowania Informacji o Środkach Zastępczych i Nowych Substancjach Psychoaktywnych (SMIOD), zgodnie z § 1 pkt. 10 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 października 2014 r. w sprawie systemów wymiany informacji w zakresie dotyczącym zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Główny Inspektor Sanitarny sporządza raport dotyczący zatruć środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną za dany rok, który do dnia 31 marca roku następnego udostępnia na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej.
Na stronie internetowej GIS pod adresem:
Informacja w zakresie art. 30a ust. 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii - Główny Inspektorat Sanitarny - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
został opublikowany Raport Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczący zatruć środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną w Polsce za 2023 rok.
Na przestrzeni ostatnich lat, dostęp do nowych substancji psychoaktywnych, czy środków zastępczych został dzięki działaniom Państwowej Inspekcji Sanitarnej bardzo mocno ograniczony. W 2023 r. nastąpił kolejny spadek liczby zatruć/podejrzeń zatruć środkami zastępczymi i nowymi substancjami psychoaktywnymi (ŚZ/NSP). Średnia miesięczna liczba zatruć i podejrzeń zatruć ŚZ/NSP w 2023 r. wyniosła 22 i jest to najniższa wartość odnotowana od 2013 r. Dane z obszaru kraju, podobnie jak w poprzednich latach, wykazują znaczące zróżnicowanie zależne od regionu; obszary szczególnie zagrożone zatruciami powodowanymi przez środki zastępcze i nowe substancje psychoaktywne obejmują województwa: małopolskie i śląskie.
OBJAWY UŻYWANIA, WYSTĘPUJĄCE BEZPOŚREDNIO PO ZAŻYCIU SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH :
Pamiętaj, że w zależności od rodzaju zażytej substancji oraz dawki mogą wystąpić różne symptomy:
Osoba prezentująca nasilony objaw z przedstawionych wyżej, powinna być poddana stałej, wnikliwej obserwacji. W przypadku podejrzenia, że stan zdrowia osoby po użyciu dopalaczy pogarsza się (progresja objawów) lub gdy jej zachowanie może stanowić zagrożenie dla siebie lub osób trzecich, niezbędne jest wezwanie zespołu ratownictwa medycznego (tel. 112).
Zawsze należy zebrać wywiad od osób znajomych poszkodowanego, np. bawiących się razem w dyskotece, dotyczący rodzaju i ilości zażytych substancji. Powinno się również zabezpieczyć dopalacze i opakowania po nich do badań i dalszego postępowania. Z zasady, nie podejmujemy działań zmierzających do eliminacji trucizny z przewodu pokarmowego (wymuszenie wymiotów).
W przypadku osoby nieprzytomnej, układamy ją w pozycji bezpiecznej (bocznej ustalonej).
W przypadku zatrzymania oddechu i krążenia do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego podejmujemy resuscytację.
Z reguły, każda osoba po użyciu środków psychoaktywnych, prezentująca dolegliwości i objawy, zwracające uwagę otoczenia powinna być skonsultowana przez lekarza.
POMOC
800 060 800 – Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
801 199 990 – Telefon Zaufania Narkomania
801 889 880 – Telefon Zaufania Uzależnienia behawioralne
800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
116 111 – Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży
Źródło: https://www.gov.pl/web/gis/dopalacze-komunikat-dla-rodzicow-i-opiekunow
Rozpoczęła się kolejna kampania na rzecz zdrowego miejsca pracy pt. „Bezpieczna i zdrowa praca w epoce cyfrowej” prowadzona przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA).
Kampania zaplanowana na lata 2023-2025 ma na celu podniesienie świadomości na temat wpływu nowych technologii cyfrowych na pracę i miejsca pracy oraz wyzwań i możliwości w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Materiały edukacyjne oraz informacyjne o wydarzeniach dotyczących kampanii dostępne są na stronie internetowej https://healthy-workplaces.osha.europa.eu/pl .
W celu pozyskania wersji drukowanej należy bezpośrednio kontaktować się z Krajowym Punktem Centralnym EU-OSHA.
Rolę polskiego Krajowego Punktu Centralnego na mocy decyzji Ministra Pracy i Polityki Społecznej od 1998 r. pełni Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.
Materiały dotyczące kampanii zamieszczamy poniżej.
. Druki dotyczące chorób zawodowych- rozporządzenie pdf
Druki dotyczące chorób zawodowych stanowią załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 maja 2012r. (Dz. U. z 2012r. poz. 663)
Wzór wniosku zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej word doc
2. zgłoszenie o użyciu czynnika biologicznego
3. Informacja o czynniku rakotwórczym z pismem przewodnim: acrobat pdf, word do
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Druki Higiena Pracy | 1.0 | 30.10.2021 00:59 Anna Jednak-Dudzik |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP
20.09.2024
Uprzejmie informujemy oraz zapraszamy do udziału w konferencji „Przyszłość bez azbestu” , która odbędzie się w dniach 9-10 października 2024 r. w Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii przy Placu Trzech Krzyży 3/5.
Uprzejmie informujemy oraz zapraszamy do udziału w konferencji „Przyszłość bez azbestu” , która odbędzie się w dniach 9-10 października 2024 r. w Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii przy Placu Trzech Krzyży 3/5.
Wydarzenie skierowane jest do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, organów nadzoru i przedsiębiorców w zakresie możliwości eliminacji azbestu z naszego otoczenia oraz przygotowywanych obecnie przepisów dotyczących usuwania azbestu, związanych z nową dyrektywą azbestową, a także o wyzwaniach i zagrożeniach związanych z ich wdrożeniem.
Zagadnienia podnoszone podczas konferencji będą dotyczyć m.in.: stanu realizacji „Programu oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009-2032”, bezpieczeństwa i higieny pracy podczas usuwania wyrobów zawierających azbest oraz projektu ustawy o wyrobach zawierających azbest.
Więcej informacji oraz link do rejestracji można znaleźć na stronie:
https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/Usuwanie-azbestu
Wydarzenie jest nieodpłatne, ale liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia od 23 września 2024 r.
{"register":{"columns":[]}}