W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja o Projekcie PARC - "Partnerstwo na rzecz oceny ryzyka związanego z chemikaliami" - realizowanym w zakładach pracy sektora gospodarki odpadami

Informacja o Projekcie PARC

Partnerstwo na rzecz oceny ryzyka związanego z chemikaliami

realizowanym w zakładach pracy sektora gospodarki odpadami

(plastik i odpady elektryczne/elektroniczne)

 

Projekt PARC ma na celu rozwój i wdrażanie programu badawczego i działań innowacyjnych w zakresie konsolidacji i wzmocnienia europejskiego potencjału w dziedzinie oceny ryzyka chemicznego w celu ochrony zdrowia ludzi i środowiska. W ramach ww. projektu w akredytowanych laboratoriach Unii Europejskiej będzie prowadzona analiza narażenia na blisko 100 substancji chemicznych, uznanych w EU jako substancje priorytetowe, a także będą prowadzone badania w zakresie określenia skutków tego narażenia, tj. wpływu chemikaliów na zdrowie. Projekt ma również celu opracowanie metod oceny ryzyka chemicznego nowej generacji w celu ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska.

Podstawowym celem programu jest zidentyfikowanie potencjalnych niebezpieczeństw związanych z danymi substancjami chemicznymi oraz określenie prawdopodobieństwa wystąpienia tych zagrożeń. Ocenie podlegają zarówno skutki krótko- jak i długoterminowe, dla zdrowia ludzkiego oraz dla różnych elementów środowiska.

Jednym  z  partnerów  projektu  PARC  jest  SGGW w Warszawie, gdzie w ramach projektu    będą realizowane  badania  z  udziałem  m.in.  pracowników  zajmujących  się  sortowaniem, demontażem, rozdrabnianiem, wstępnym przygotowaniem  odpadów  plastikowych  lub elektronicznych, a  także  recyklingiem e-odpadów  w  celu  ponownego  użycia  i  odsprzedaży.

W  akredytowanych laboratoriach zostaną przeprowadzone badania w kierunku narażenia pracowników na różne metale, środki zmniejszające palność, ftalany, plastyfikatory, bisfenole i PFAS (substancje per- i polifluoroalkilowe) na różnych etapach gospodarki odpadami. Badania te zostaną przeprowadzone na podstawie pobieranych próbek w miejscu pracy i próbek biologicznych od uczestniczących pracowników, w tym między innymi krwi i moczu. Zebrane próbki zostaną przeanalizowane przy użyciu zaawansowanych metod laboratoryjnych, co umożliwi określenie ekspozycji na wybrane substancje chemiczne. Ponadto będą wykonywane analizy pozwalające na ocenę wpływu niebezpiecznych substancji chemicznych na stan zdrowia ww. pracowników, a także będą prowadzone prace mające na celu ustalenie czynników, które w największym stopniu powodują ekspozycję na ww. substancje.

Więcej informacji na temat całego projektu PARC można znaleźć na stronie:

https://www.eu-parc.eu/

Materiały

Informacja o Projekcie PARC
IQE1TY~2.PDF 0.04MB
Informacja dla uczestników Projektu PARC
I0KA7R~P.PDF 0.25MB
Informacje dla firm
I3R0J4~I.PDF 0.28MB
{"register":{"columns":[]}}