Pływalnie
Do zadań zarządzającego pływalnią należy:
- Ocena jakości wody na pływalniach, w tym wody doprowadzanej na pływalnię w przypadku, jeżeli woda doprowadzana nie pochodzi z systemu zbiorowego zaopatrzenia w wodę realizowanego przez przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne. Ocena ta dotyczy spełnienia wymagań mikrobiologicznych i fizykochemicznych określonych w załącznikach Nr 1 i Nr 2 do rozporządzenia i jest dokonywana na podstawie:
- bieżącej obserwacji wody na pływalni, która zawiera udokumentowane spostrzeżenia i podejmowane czynności,
- systematycznego i udokumentowanego nadzoru pracy urządzeń oraz rejestrowania wyników pomiaru jakości wody na pływalni,
- systematycznych i udokumentowanych badań jakości wody, prowadzonych zgodnie z harmonogramem ustalonym z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym oraz każdorazowo w przypadku wystąpienia sytuacji mogącej mieć wpływ na pogorszenie jakości wody na pływalni, w tym sytuacji wyłączenia z użytkowania zanieczyszczonej niecki, po przerwie eksploatacyjnej lub awarii, wyników badań przekazywanych w terminie 3 dni roboczych właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu wraz ze wskazaniem podejmowanych działań naprawczych w zakresie dot. parametrów określonych w załącznikach Nr 1 i Nr 2 do rozporządzenia.
- Ustalenia „Harmonogramu badań jakości wody” z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym.
- Badania jakości wody na pływalni wykonywanych przez laboratoria, które uzyskały akredytację Polskiego Centrum Akredytacji na wykonywanie badań odpowiadających metodykom referencyjnym (załącznik Nr 4) w zakresie i z częstotliwości określonej w załączniku Nr 3 do rozporządzenia.
Ponadto na zarządzającego pływalnią został nałożony obowiązek, informowania ludności o jakości wody na pływalniach, w komunikacie umieszczanym na tablicy informacyjnej oraz na stronie internetowej (jeżeli taka strona jest prowadzona).
Powyższy komunikat powinien zawierać informacje o:
- ostatniej zbiorczej rocznej ocenie, dokonanej przez właściwego państwowego inspektora sanitarnego (corocznie dla każdej funkcjonującej pływalni),
- spełnieniu przez wodę na pływalni wymagań określonych w rozporządzeniu lub aktualnych przekroczeniach dopuszczalnych wartości parametrów wynikających z oceny dokonywanej przez zarządzającego pływalnią,
- podjętych działaniach naprawczych oraz o planowanym terminie doprowadzenia jakości wody na pływalni do odpowiednich wymagań, w przypadku niespełnienia wymagań jakościowych, jakim powinna odpowiadać woda na pływalni.
Okres ciągłego dokumentowania spełnienia przez wodę na pływalni wymagań mikrobiologicznych i fizykochemicznych, określonych w załącznikach Nr 1 i Nr 2 do rozporządzenia, określa zarządzający pływalnią, przy czym nie może on być krótszy niż 3 lata.
Zadania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej
Właściwy państwowy powiatowy inspektor sanitarny dokonuje zbiorczej rocznej oceny poprzez analizę:
- Parametrów jakości wody na pływalni ocenionych na podstawie wyników.
- Bieżącej obserwacji jakości wody na pływalni, prowadzonej przez zarządzającego pływalnią.
- Pomiarów automatycznych.
- Badań wody na pływalni wykonywanych przez zarządzającego pływalnią, zgodnie z określonym zakresem i częstotliwością.
- Zastosowanych metodyk referencyjnych.
- Wyników badań wody na pływalni wykonywanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej przed wydaniem oceny.
Badaniom na pływalni podlega woda:
- wprowadzana do niecki z systemu cyrkulacji;
- w nieckach basenowych z uwzględnieniem brodzików do zabaw dziecięcych;
- w nieckach basenowych wyposażonych w urządzenia wytwarzające aerozol wodno-powietrzny;
- w nieckach basenowych udostępnianych do nauki pływania dla niemowląt i małych dzieci do lat 3;
- w natryskach – przynajmniej z 1 na 10 natrysków.
Ponadto, zarządzający pływalnią dokonuje oceny jakości wody doprowadzanej na pływalnię – jeżeli nie jest ona doprowadzana z systemu zbiorowego zaopatrzenia w wodę realizowanego przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne zgodnie z ustawą z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1437 ze zm.)
Woda na pływalniach powinna spełniać wymagania mikrobiologiczne i fizykochemiczne określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach (Dz. U. z 2015 r., poz. 2016)