W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania edukacyjno-informacyjne na rzecz ochrony wilka szarego Canis lupus

07.10.2022

Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy na spotkaniu z mieszkańcami gminy Lubiewo przedstawili najważniejsze informacje na temat wilka szarego Canis lupus, w tym jego typowy behawior, a także zasady ochrony. Spotkanie miało na celu łagodzenie konfliktów na linii człowiek-wilk.

Wilk szary Canis lupus opiera się przednimi łapami o pień ściętego drzewa

Z uwagi na zgłoszenia pojawiania się wilków na terenie miejscowości Klonowo oraz Sucha, przypomniano podstawowe zasady dotyczące zachowania się na obszarach występowania wilków, w szczególności te związane z utrzymaniem zwierząt domowych.

► Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna (zakaz ten nie dotyczy terenu prywatnego, jeżeli teren ten jest ogrodzony w sposób uniemożliwiający psu wyjście). Również ustawa o lasach zakazuje na terenie lasów puszczania psów luzem. W przypadku gdy psy mają możliwość swobodnego biegania po okolicznych lasach, zostawiają tam swoje odchody i mocz, a także często żerują na resztkach ofiar wilków. Dla wilków stanowią wówczas konkurencję do terytorium i pożywienia, dlatego może się zdarzyć, że idąc po śladach takiego psa, wilk zaatakuje go w lesie, na polach, a nawet w obejściu czy przy budzie.

► Ważne jest również, żeby na terenie swoich posiadłości nie pozostawiać resztek jedzenia, które mogłyby zwabić dzikie zwierzęta, w tym karmy dla psów i kotów oraz resztek z obiadu na przydomowych kompostownikach.

► Prowadzący wypas zwierząt gospodarskich zostali poinformowani o sposobach ochrony zwierząt na pastwiskach, np. poprzez zastosowanie fladr zabezpieczających przed ewentualnymi atakami wilków, a także o możliwości uzyskania takich zabezpieczeń od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Ponadto na terenie miejscowości Klonowo zamontowano fotopułapki, które mają na celu monitorowanie wilków pojawiających się na terenach zamieszkanych. Trzeba przede wszystkim ustalić, czy nie są to osobniki chore, co wymagałoby niezwłocznej interwencji organów ochrony przyrody.

Główne zalecenia i zasady postępowania w odniesieniu do WILKA (Canis lupus) dostępne są na stronie internetowej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Materiały

Zalecenia i zasady postępowania w odniesieniu do WILKA (Canis lupus)

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}