Ryzyko przetrzymywania zwierzęcia domowego IGO
Ryzyko, jakie stanowi przetrzymywanie zwierzęcia domowego należącego do IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii/ Polski oraz środki, jakie powinny zostać podjęte w celu zminimalizowania ryzyka ucieczki i rozmnażania się takiego zwierzęcia.
Inwazyjne gatunki obce (IGO) oddziałują negatywnie na różnorodność biologiczną, w tym na zmniejszenie populacji lub eliminowanie gatunków rodzimych, poprzez konkurencję pokarmową, drapieżnictwo lub przekazywanie patogenów oraz zakłócanie funkcjonowania ekosystemów.
Gatunki te często są hodowane jako zwierzęta domowe np. żółwie ozdobne, szopy pracze. Pamiętać należy, że aby spowodować problemy ekologiczne, zwierzęta domowe najpierw muszą uciec lub zostać wypuszczone z niewoli. W związku z powyższym jednym z kluczowych czynników ograniczających skalę problemu inwazyjnych gatunków obcych w środowisku przyrodniczym są odpowiedzialne zachowania właścicieli zwierząt domowych.
Miejsce i sposób trzymania zwierząt w dużej części decydują o środkach koniecznychdla zapobieżenia ich ucieczkom. Pomieszczenie, w którym będzie przetrzymywane zwierzę należy zabezpieczyć w taki sposób, aby zwierzę nie mogło się poza to pomieszczenie wydostać (zabezpieczenie przewodów wentylacyjnych, kanałów instalacyjno-kanalizacyjnych, okien, drzwi i innych otworów, zabezpieczenie szczelności klatki z siatki z drutu nierdzewnego, wytrzymałej na przegryzanie i rozrywanie).
Jeżeli jest możliwe to zwierzę zabezpieczyć przed możliwością rozmnażania się poprzez jego kastrację. W przypadku żółwi które osiągnęły zdolność rozrodczą, osobniki zabezpieczyć przed rozmnażaniem poprzez izolowanie samca i samicy w okresie rozrodczym, a w wyniku przypadkowego rozrodu zniszczyć jaja zniesione przez samicę.
Właściciele powinni być także przygotowani na powiadomienie odpowiednich władz
w razie ucieczki zwierzęcia, aby umożliwić w razie potrzeby szybką reakcję. W ten sposób biorą oni udział w rozwiązywaniu potencjalnego problemu, o ile tylko mogą dowieść, że dołożyli wszelkich rozsądnych starań, aby zwierzęta bezpiecznie zatrzymać.
Więcej informacji dostępnych jest, np. w Europejskim kodeksie postępowania w sprawie zwierząt domowych i inwazyjnych gatunków obcych.
Źródło: RDOŚ w Poznaniu