W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania #ChronimyRezerwaty rozpoczęta

W majówkowy weekend odbyło się pierwsze spotkanie informacyjne w ramach kampanii edukacyjnej #ChronimyRezerwaty. 2 maja pracownicy RDOŚ Katowice ze swoim stoiskiem informacyjnym pojawili się w rezerwacie przyrody Szachownica (gm. Lipie, pow. Kłobucki) i rozmawiali z turystami o rezerwacie i o zasadach w nim obowiązujących m.in. o zakazie wstępu do jaskini. Spotkanie w rezerwacie Szachownica jest jednym z dziesięciu, które odbędą się w ramach akcji w tym roku.

Ludzie na tle jaskini w rezerwacie Szachownica
Kampania edukacyjna #ChronimyRezerwaty została oficjalnie rozpoczęta. Pracownicy RDOŚ Katowice 2 maja odwiedzili rezerwat przyrody Szachownica. W trakcie akcji osoby odwiedzające obiekt były informowane o zasadach obowiązujących na terenach rezerwatów przyrody oraz o zakazie wstępu do jaskiń.
 
Rezerwat przyrody został utworzony w 1978 roku w celu ochrony wapiennego wzgórza oraz systemu korytarzy proglacjalnej jaskini Szachownica. Jaskinia ta jest jednym z większych zimowisk nietoperzy w południowej Polsce. Mieszka w niej aż 10 gatunków tych zwierząt, w tym 4 chronione prawem Unii Europejskiej tj. mopek, nocek Bechsteina, nocek łydkowłosy i nocek duży.
 
W latach 2015-2016 w ramach projektu LIFE SZACHOWNICA.PL została zabezpieczona przed zawaleniem. Zachowanie jaskini w odpowiednim stanie miało kluczowe znaczenie dla przetrwania rzadkich gatunków nietoperzy. Pomimo konserwacji i wzmocnieniu struktury skalnej stropu nadal istnieje ogromne ryzyko oderwania się głazów, co stwarza duże zagrożenie dla osób nielegalnie go zwiedzających.

#ChronimyRezerwaty

Działania kampanii #ChronimyRezerwaty zakładają przeprowadzenie spotkań informacyjno-edukacyjnych o zasadach obowiązujących w rezerwatach w najbardziej uczęszczanych obiektach tego typu w województwie śląskim oraz warsztatów w szkołach. Kampanię dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kolejne zaplanowane daty spotkań w rezerwatach przyrody:

  1. Rezerwat przyrody Segiet – 13 maja
  2. Rezerwat przyrody Łężczok – 3 czerwca
  3. Rezerwat przyrody Parkowe – 10 czerwca

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}