Aktualności
-
31.01.2025Chrońmy mokradła dla naszej wspólnej przyszłości - Światowy Dzień Mokradeł2 lutego - w rocznicę podpisania Konwencji o ochronie obszarów wodno-błotnych przypada Światowy Dzień Mokradeł. W tym roku dzień ten świętujemy pod hasłem „Chrońmy mokradła dla naszej wspólnej przyszłości”.
-
30.01.2025Ponad 560 tys. zł wsparcia dla śląskich azyli i ośrodków rehabilitacji dzikich zwierzątW ostatnim kwartale 2024 r. ośrodki rehabilitacji i azyle dla zwierząt z terenu województwa śląskiego otrzymały w sumie ponad 560 tysięcy złotych dofinansowania, przekazanego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach. Środki trafiły do sześciu placówek, które ratują i leczą dzikie zwierzęta.
-
23.01.2025Nietoperze poszukiwane!Zbieramy informacje o siedliskach nietoperzy na terenie województwa śląskiego. Prowadzona inwentaryzacja umożliwi przygotowanie działań ochronnych planowanych do realizacji na przełomie 2025 i 2026 roku. Jeśli w Twojej okolicy nietoperze wybrały na schronienie strychy, stare budynki lub obiekty sakralne, zgłoś do nas ich lokalizację do 28 lutego 2025 r.
-
23.01.2025Komunikat w sprawie wyboru wariantu przebiegu drogi S11 w województwie śląskim na odcinku 1Po analizie pełnej dokumentacji złożonej w ramach procedury oceny oddziaływania na środowisko dla inwestycji „Budowa drogi S11 w województwie śląskim, odcinek 1, od granicy województwa opolskiego do obwodnicy Tarnowskich Gór”, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach uznała, że realizacja inwestycji w wariancie inwestorskim jest jednoznacznie niemożliwa. Powodem jest przewidywane istotne negatywne oddziaływanie na środowisko. W ocenie organu najkorzystniejszym dla środowiska rozwiązaniem jest realizacja alternatywnego wariantu D.
-
20.01.2025GDOŚ gra z WOŚP!Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) i Lasy Państwowe przekazały na aukcję 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) wyjątkową inicjatywę. I już od kilku dnia gramy z największą orkiestrą na świecie.
-
17.01.2025Stop przejazdom skuterów śnieżnych w rezerwatach przyrodyQuady, motocrossy, a zimą skutery śnieżne – offroadowcy nie dają spokoju beskidzkim rezerwatom przyrody przez cały rok. W związku z tym zwróciliśmy się do lokalnych nadleśnictw z prośbą o wzmożenie kontroli w rezerwatach. Ponownie apelujemy również do turystów i mieszkańców o zgłaszanie odpowiednim służbom zaobserwowanych naruszeń prawa na obszarach chronionych.
-
09.01.2025 Rezerwat przyrody ŁężczokCzasowe zamknięcie fragmentu szlaku turystycznego w rezerwacie przyrody Łężczok
-
27.12.2024Apel PROP o rezygnację z fajerwerków w SylwestraPaństwowa Rada Ochrony Przyrody apeluje o Sylwestra bez huku. Nowy Rok to czas, w którym powszechnie używane są wyroby pirotechniczne, takie jak fajerwerki czy petardy. Niestety powodowany przez nie huk wywołuje u zwierząt – zarówno dziko żyjących, jak i gospodarskich oraz domowych, przerażenie i stres, przez co narażone są na cierpienie, a niejednokrotnie na utratę zdrowia lub nawet życia.
-
23.12.2024Góry Gorzkowskie i Babski Las – powstały dwa nowe rezerwaty przyrody w województwie śląskim23 grudnia Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach, podpisała zarządzenia tworzące rezerwaty przyrody Góry Gorzkowskie w gminie Janów i Babski Las w gminie Przyrów. Rezerwaty powstały w ramach obchodów 100-lecia Lasów Państwowych. Powierzchnia nowych obszarów chronionych łącznie wynosi prawie 250 ha.
-
13.12.2024Kto „zaśmieca” Ptasią Beczkę? Badania odpadów przynoszonych na wyspę przez ptakiW ramach badań prowadzonych na sztucznej wyspie dla ptaków na Zbiorniku Goczałkowickim – Ptasiej Beczce, ornitolodzy poddali analizom śmieci przyniesione przez śmieszki, rybitwy i mewy w latach 2021-2024 r. Wyniki jednak nie przynoszą dobrych informacji – większość przetransportowanych przez ptaki odpadów, to plastik i metal pochodzący z ludzkich wysypisk śmieci.